ockhamda sinek kaydi

  • 250
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

bira

ömrü hayatı yarılamışken ve dahi zaten günler eskiye rölatif* daha bi hızlanmışken, haybeye yolu yarıladık ya ha gayret, daha da hızlanalım barisi deyip yüklenilen zımbırtıcan. daha ne kadar erken ölebiliriz ki zaten halbukisi dey mi? keh keh keh

tek sıkıntısı bolca susatma ve iki dakkada bir çişe çıkma. e lakin bunun bi ilmihali var dimi illa ki milyarlarca yazılmıştır ama ben değişik minvalde detaylandırarak, elde yok avuçta yok kalem ya artık, dönemi geçti zaar, tam da buna müsebbiben, bi daha klavyeye alayım istedim* entry'nin sonunda, akşamdan kalma olmamak için ne kadar su tüketilmelinin algoritmasını bulabileceksiniz.

önce, etil alkol yani etanol, diüretiktir efendim. peki nedir diüretik?

üre içinde suyu daha fazla miktarlarda olmaya zorlayan* herşey diüretiktir. şurada mekaniği nasıldır ne değildir anlatılmış açınız okuyunuz artık bunu da benden beklemeyin amk. içtğin sıvıyı işersin dimi? normaldir bu. ama aldığın sıvıda alkol varsa, aldığından fazla işersin. çünküsü alkol enteresan bi bileşik. sıvı gibi geçip gitmez nefronlardan. su koparır ozmoz sebebiyle fazladan. bunu cebe koyalım.

neyseler neysesi yani diüretik bişey, böbreklerinize girenden daha fazla sıvı çıkması için zorlar onları. misalen vücuda giren her 1 gram alkol, normalde olması gereken sidik üretimini 12 mililitre arttırır.

ozmoz falan dedik fizik yaptık şimdisi biyokimyaya geçelim.

--- spoiler ---

su içiniz

--- spoiler ---

vesopressin diye bi hormon var bak mesela. bu hormon böbreklere suyun tekrar emilimini emrediyo daha fazla çalışmasını ve bu suretle de sidik torbasına daha az miktarda sıvı geçişi olmasını tasarlıyo aklınca. bi minvalde aslında diyo ki a dostlar bak su candır, tasarruf lazım gelir, öyle hunharcasına, yarın yokmuşçasına bunu harcamayalım gelin bir kez daha etraflıca değerlendirelim bu elimizdekini bidaha bi süzgeçten geçirelim öyle atalım atılacak miktarı. çifte filtre yapmaya çalışıyo aslında yavrucak.

öte yandan şimdi sırf ben buna yavrucak dediğim için şahsıyet addedip buna amaç yükleyip tanrıya getirecek dangalaklar elbet çıkacaktır lakin sadece geyik yapıyoruz. siz dangalaklar anlayasınız diye geyik yapıyoruz yoksa böyle bi amaç yok. sadece oluyo o.

neyse, lakin alkol efendim tam bir ceyar, adeta bir erol taş bu noktada. siktiret diyor vesopressine, içelim diyor hayat böyle güzel

bu hormonun salgılanmasını* azaltınca bittabii böbrekler de diyor ki sikerim trakesini böyle sistemin sal sidiği aga. sal suyu diyor ne uğraşıcam diyor ikinci kere aynı pislikle. alkollü kafayla böbreklerimiz de doğru kararlar veremiyo yani dostlar. örneğin 33lük bomontiyi içtin diyelim ki. normalde bundan aldığın sıvıyı, bi ara gidip işersin önce. lakin işte içinde alkol olunca öyle olmuyor, bi saat sonra içeriğindeki alkol miktarının diüretik etkisi kadar daha sıvıyı tekrar gidip işemek zorunda kalıyosun zinhar.

--- spoiler ---

su içiniz

--- spoiler ---

ne dedik, alkolün gramajı ile işeyeceğin ekstra sıvı ilişkisi belli. ilmihali yukarıda. hesabı kendin yap artık. yüksek alkollü az miktarda sıvı, iki bardak biradan daha fazla işetebilir mi seni? evet işetebilir.

unutma, 1 gram alkole, 12ml ekstra çiş. vesopressin biraderin baskılanması da cabası. onda algoritma yok. ne miktarda fazladan sıvı gider bilemiyoruz.

şimdi vücud normalden fazla su atıyor ya dışarıya. bunun adına dehidrasyon deniyor ilm-i tıbbiye'de ve dahi, başağrısı ve mide bulantısına direkt müsebbib oluyor. neticesinde ağustos ayındaki çukurovaya dönmüş ağızla uykudan uyanmak, yahut amnskim damağım yok(!) diye bağırçağır uyanmak iblisçesine. bu iblisten kurtulmanın, yani bir nevi şeytan çıkarmanın tek yolu ise, bolca, ama ciddi manada bolca su içmektir. evet zaten zavallı böbreklerin anasının amını görmüştür ama hiç olmazsa vücudu susuz bırakmamak adına, ki aklına gelen herşeyden çok daha tehlikeli bişeydir vücudun susuz kalması, bolca su içip böbrekleri de belki olması gerekenden daha fazla çalıştırıp su dengesini kurman lazım gelir.

sadece su içse düzelecekken milyonların bu dünyadan göçüp gittiği bir kolera salgını var ortaçağ sonlarına doğru. dey mi?

çalın davulları diyor. mezarımı belden aşağı kazın diyor. su içse bol bol geçecek halbusi.

--- spoiler ---

su içiniz

--- spoiler ---

kolera sadece ishal olduğun ve götten kaybettiğin anormal seviyelerde su sebebi ile seni öldüren bi hastalıkken, ve bu şekilde binleri öldürmüşken, bu ne cür'et be abim!

şuraya gelicem.

alkol alma.

mecbur musun?

cevabın evet ise en aşağıda anlattığım algoritmadaki miktarda su içerek kompanse etmeye çalış. böbreklerin iflas edecek eğer yeteri kadar alkoliksen bu algoritmayla. ama eğer bunu yapmazsan, susuz kalmanın getireceği milyon çeşit spesifikasyonla ömrün epeyi kısalacak (bkz: bağışıklık sistemi)

su içiniz.

böbrek nakli mümkün lakin yeni bir immün sistem bir istiridye kadar kaygan ve aslında bizim anladığımız anlamda dostumuz değil . vücudumuzun bir karmaşa, bir kaos, haydi haydi ne yapacağını bilemeyen bir ilkokul öğrencisi kadar mualllakta, sadece sıradan bir çok hücreli olduğunu biliyor muydunuz? nereden bileceksiniz dimi. şuradan almayan her dimağ, haklı olaraktan herbi boku mucize addeder amk zaten çağın vebası da bu deel mi?

bu

çok mu terlediniz, su içiniz bol bol.
sıçarken ishal abardı gitti mi, su içiniz.
normalden fazla mı işiyorsunuz, su içiniz

ateşiniz mi yükseldi?

su içiniz bol bol.

su hayattır.

bunu şaka sanarken bile yeteri kadar su ile sanabiliyosunuz. yoksa susuz bir insan bünyesinde şaka sanmak diye bişey olamaz.

insan dediğin, aslında %15 susuz kaldığı vakit ne olursa, kim olursa olsun, ama işid komutanı, ama einstein, ama hz muhammed, ama newton, yahut winston churcill

saçmalayacaktır.

ne kadar su içmeli?

şimdi hesabetme zamanıdır ey baba erenler. öyleyse haydi gelin, 1gr etanolün gövdeye girişi sonrası kaybedilecek 10ml su üzerinden, standard bira için her pint* başına ne kadar su tüketmeliyizi netleştirelim.

etanol, yani etil alkol dediğimiz mered, bir metreküpünde 789kilogram kütle barındırır. bu rak'am suda 1000kg dır. şimdi eğer 50cl'lik bardakta bira içtiğimizi varsayar, birada ortalama %5 hacmen alkol oranına göre bir hesap yaparsak.

0,05 x 50cl = 2,5cl alkol yapar. bu da 0,025 litre alkol demek olur ki bir desimetreküp bir litreye eşit olduğundan onu metrekübe çevirmek için ivedilikle bölme işlemi hasıl olur 0,025 / 1000 = 0,000025 metreküp alkol yapar.

0,000025 x 789 = 0,0197 kilogram o da eşittir 19,72 gram alkol demek olur. 1gr alkole 12ml su demiştik, elimizde 236,7 ml var demekki günün sonunda.

güvenli olması için 1,16 ile çarpmak lazım gelir. ne olur ne olmaz. dehidrasyon tehlikeli dedik.

neticede 50cl lik her bira bardağı için, 27,4cl su içmemiz lazım. bu da takriben o bira bardağının yarısına tekabul eder.

bol bol su içiniz. bakmayın siz 27cl dediğime, dahada fazlasını içiniz. kana kana su içiniz.

devamını okuyayım »
26.06.2016 13:38