odunluzikkim

  • 405
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

pokemon go

oyunun ilk trailerında vaat ettikleriyle alakası yok. gerçi ilk trailerında vaat ettikleri teknoloji hala çıkmadı ama olsun, benim beklentilerimi karşılamadı amma velakin oynuyor muyum? evet oynuyorum.

ben daha çok "yaa tüm bilgilerinizi alıyo abiii" diyenlere seslenmek istiyorum. kardeşim telefonunda facebook yüklü mü? zira haftalardır twitter'da, facebook'ta insanlar "bir arkadaşımla telefonda buzdolabıyla ilgili konuşuyorduk, facebook'a bi girdim buzdolabı ile ilgili reklamlar çıkmaya başladı." minvalinde şeyler konuşuyorlar. hani sen gizliliğe çok önem veriyorsun ya, facebook bir şekilde senin aramalarını bile takibe almaya başlamış olabilir haberin olsun. aynı şekilde, facebook'un "arkadaş tavsiye etme" algoritması bile senin konum bilgilerini kullanarak, seninle aynı yerde bulunan kişileri tavsiye etmeye çalışıyor.

cyanogenmod neden google uygulamalarını android telefonundan kaldırmak için uğraşıyor biliyor musun? çünkü o da senin gibi gizlilik konusunda endişeli, ben de endişeliyim. fakat google, çoğu servisini android telefona zorunlu tutuyor. sen de çıkmış övüne övüne android kullanıyorsun -yalan olmasın, ben de övünüyorum- ve sonra gelip yok efendim gizliliktir, yok efendim cia oyunudur. abicim sen hiç mi nsa skandalı diye bir şey duymadın? bu adamlar o zaman da yahoo maillerine, google maillerine falan ulaşıyordu zaten. google, senin gizliliğini zannettiğin kadar iyi koruyor mu zannediyorsun? o da elinden geldiğince işte.

bilgisayarını windows 10 çıkar çıkmaz, windows 10'a yükselttin ve bir de bununla gurur duydun değil mi? peki bugüne kadar ücretleriyle milletin kanını emen windows, neden birden bire yeni sürümünü ücretsiz yapma kararı aldı hiç düşündün mü? zira piyasaya bir bak bakayım, google'da "windows anti privacy program" diye arat bakayım kaç tane program çıkıyor. bu insanlar neden bu programı yapma gereği duydular? çünkü senin övünerek yüklediğin windows 10'un içerisinde, senden veri çekebilecek ve bunu habersiz yapabilecek onlarca şey var. üstelik sen windows'a bunun onayını veriyorsun, "kardeşim al bunu." diyorsun.

yani cidden neyin peşinde olduğuna dair zerre fikrim yok. "cia beni takip ediyor, bilgileri alıyor." yapma yaa? yolda yürürken etrafını da kontrol ediyor musun, takım elbise giymeden önce "üzerime bug mı yerleştirdiler lan acaba?" diye bakıyor musun acaba? hani o kadar paranoyak ve o kadar gizlilik önplanda insansın ya.

velhasıl kelam, kardeşim telefonlar "akıllı" olduğundan beri hepimiz biliyor ve tahmin ediyoruz zaten bilgilerimize el koymaya başladıklarını. aptal değiliz; "kullanmak zorundayız" gibi bir düşünceye sahip olduğumuz için kullanıyoruz. bunu da sen yaptın, ben yaptım, yolda gördüğümüz herhangi bir kişi yaptı, pokemon oynayan insan yaptı; hepimiz yaptık.

canım yaa... sen oynama zaten. ben senin yerine de yakalarım pokemunları. ben senin yerine de eğlenir sohbetini muhabbetini ederim. çıkan her teknolojide "ya ama amerikan ordusu" diye ortaya atılmanız da baydı cidden. yeter ulan.

devamını okuyayım »