olayin benimle ilgisi yok

  • 171
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

bedelli askerlik

bu başlığa son kez bir entry gireyim ve kendi açımdan konuyu kapatayım isterim. daha önceki yeşillendirme çağrımdan dolayı pek çok arkadaş çeşitli konularda sorular sormuşlar, iskenderun'la alakalı bilgileri şöyle ufaktan paylaşayım.

- öncelikle giriş için internetten aldığınız sülüs + kafa kağıdınız gidişiniz için yeterli.

- yanınıza bol miktarda yeşil tişört(iki adet haki veriliyor ve biri yemin törenine saklanıyor, dolayısıyla lazım olacak), gün sayısı kadar don(eğer yıkamakla uğraşmak istemiyorsanız), kullandığınız kozmetikler(içeride alırım demeyin, günün her saati kantin sırası olacak), ıslak mendil veya tuvalet kağıtları, tıraş malzemeleri, boy ve yüz havluları, en az 2-3 kilit, bot cilası veya boyası, yedek yastık kılıfı, bol miktarda çorap, eşofman, kalın bir sweat(klima gece çarpıyor, tüm koğuş hasta oldu), şort ve birkaç yedek tişört(gece gezmeleri için) ve bir çift de spor ayakkabı alın. özetle, sivilde ne kullanıyorsanız çoğu lazım.

- ilaç getirecekseniz ya raporlu, ya da reçeteli olsun. aksi takdirde girişte alıyorlar ve geri alamıyorsunuz. hasta olduğunuzda da hastaneye gitmekle uğraşırsınız ilaç bulmak için, süreci uzatır boşu boşuna. krem, burun spreyi gibi şeyler serbest; hap şeklinde olanları revircilere teslim etmek zorundasınız.

- kendi bavulunuz depoda duruyor, eşyalarınızı koğuşunuzdaki dolapta muhafaza edebilirsiniz. dolabı kilitleyin, işgüzar tipler şampuanınızı çalabilir. depoya inmek için izin kovalamamak adına ilk gittiğinizde bavulu komple boşaltın derim ben.

- tuvaletler parlak değil, duş imkanı oldukça iyi, yemekler güzel ama hijyen soru işareti, komutanların yaklaşımı hakikaten mükemmel; ama işin özetinde askersiniz ve düşük profille davranıp 21 günü sabırla geçirmelisiniz. bol bol bekleyecek, içtimaya inecek, sırayla mıntıka yapacaksınız. yanınıza bol bol kitap alın, özellikle pazar günleri geçmek bilmiyor.

- tuşlu telefon işinizi görür, akıllı telefona izin kesinlikle yok. tuşlunuzda radyo özelliği varsa müzik hasretinizi giderebilir, bu benim için en önemli detaylardan biriydi. tuşlunuz yoksa içeride satılıyor, 150 lira bandında alabilirsiniz.

- 21 gün içindeki en büyük sorun su sorunuydu. arıtma sebiller olmasına rağmen ilk 4 gün suya ulaşamadık. kantin sırası inanılmaz boyutlara varabiliyor zira. sokabilirseniz beraberinizde bir miktar suyla gidin, ne demek istediğimi maalesef anlayacaksınız.

- diğer asker arkadaşlarla ilk gün biraz sürtüşme yaşandı, lakin daha sonrasında muhabbet sohbetler kuruldu. o konuda da içiniz rahat olsun.

- alay komutanımız hakikaten baba bir insandı, gittiğinizde göreceksiniz diye tahmin ediyorum.

- umarım bizim maruz kaldığımız güneşe maruz kalmazsınız, ekim ayında halen 37 dereceler görülüyordu. güneş kreminizi de eksik etmeyin derim ben.

- eğitimler oldukça rahat, silah eğitimleri ikinci haftada veriliyor. bol bol silah temizleyin, sökün-takın. zamanı nispeten verimli geçirebilmek için bire bir.

- akşamları alayı mutlaka turlayın, temiz hava almak iyidir.

- lig ve uefa maçlarına izin var, tribününüzü kurarak izleyebilirsiniz er gazinosunda.

- sabah jiletle tıraş isteniyor, bu konu neredeyse en çok önemsenen konu.

- sorgulamayın, sorgulayan pek çok arkadaşım hafiften psikolojilerini bozdular. 21 gün boyunca dış dünyaya kapalı olacağınızı kabul edin, üzerinde durmadan geçin, başka türlü olacak iş değil.

- temassız kredi kartı hayatınızı kurtarır, nakit geçmiyor, otomatlardan içecek alabilirsiniz bu kartlarla. sudan daha çok kola içme ihtimaliniz yüksek.

aklıma gelenler bunlar şu an için. umarım faydalı olur gidecek olanlara.

yeni gidecek arkadaşlara sabır ve sıkıntısız bir 21 gün diliyorum. herkese hayırlı olsun.

devamını okuyayım »
07.10.2018 08:39