olistatik

  • 198
  • 10
  • 2
  • 0
  • evvelsi gün

enflamasyon

enflamasyon özünde vücudumuzun enfeksiyona ve ya yaralanmaya karşı kendini savunmasını sağlayan koruyucu mekanizmanısıdır.enflamatuar'a(iltihap nedeniyle oluşan hastalıklara)yanıt olarak lökosit ve sitokini arttırır.
2 çeşit enflamasyon türünden bahsedebiliriz;

1)akut(kısa süreli) enflamasyon : en sık görülen enflamasyon türüdür . vücudumuzdaki kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan genellikle dar bir bölgedeki kızarıklık,ağrı ve şişme durumlarını örnek verebiliriz bu enflamasyon türü için.

2)kronik(uzun süreli) enflamasyon : akut enflasmayonun tersine genellikle gözle görülür bir semptom görülmeden vücut içinde oluşan sonuçları ağır olabilen(diyabet,kalp hastalığı,kanser...) bir enflamasyon türüdür.özellikle obez insanlarda kronik enflamasyon görülme olasılığı yüksektir.ayrıca sürekli stres altında yaşamını sürdüren insanlarda da görülme olasılığı yüksektir ve bu kısım enflasmayonun psikolojik bağıntısı bakımından önemli bir nokta.
bu tür gözle görülmeyen enflamasyonun erken teşhisi tıbben gereklidir.tespit edilmesinde insan kanındaki crp,homosistein,tnf alfa,interleukin 6 gibi önemli belirteçlerin test edilmesi kilit rol oynar.

devamını okuyayım »
24.06.2018 04:02