onnik

  • 70
  • 64
  • 44
  • 5
  • bugün

araba alacak olanlara tavsiyeler

merhaba,

senelerini bu sektöre vermiş biri olarak elimden geldiğince birkaç bilgi de ben vermek istiyorum, biraz uzun olacağı için iki kısım halinde yazacağım, birinci kısım sıfır araçlar için, ikinci kısım ise ikinci el araçlar için geçerli olan önemli hususları barındıracak.

(bkz: sıfır araç) satın aldığınız zaman teslimat öncesi size bir form imzalatılır,
yasal olarak satın aldığınız aracın eksiksiz ve hatasız olarak teslim edildiğine dair bilgilerin yer aldığı araç teslimat formudur bu.

içeriğinde arabanızda bulunması gereken ilk yardım çantası ve stepne'ye kadar her şey eksiksiz bir şekilde kalem edilmiş, bunun haricinde araçta ''asla'' bir hata ve mekanik kusur olmadığı da evrakta özellikle belirtilmiştir, genelde bu form size siz daha aracı görmeden imzalatılır.

onca para veren ve bir an önce arabasına kavuşmak isteyen kişi de o tatlı heyecan ile bu formu imzalayıp geçer

sevgili dostlar
asla ama asla arabanızı görmeden, incelemeden bu formu imzalamayın

ola ki siz yukarıda formu imzaladıktan sonra aşağıdaki bir yıkama çalışanı arabanızı kameraların olmadığı bir yerde duvara çarptı, marka isterse eğer hiçbir sorumluluk almadan işin içerisinden sıyrılabilme hakkına sahip olacaktır sizin önemsiz görüp imzalamış olduğunuz o evrak sayesinde.

gidin, aracı teslimat alanında inceleyin, araç başında imzanızı atın.

aracı sıfır almış olsanız dahi teslim almadan önce lütfen yanınızda cihaz getirip boya üzerinde ölçüm yapın, eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız ki tüm markaların mikron değerleri farklıdır , bir eksper çağırıp aracı teslim almadan önce imkanınız varsa eğer boya ölçümü yaptırın

sakın ama sakın ben x markayı aldım, onlar zaten alman, ingiliz şu bu korkmaya gerek yok diye düşünmeyin.

27 temmuz 2017 dolu felaketini hatırlatır cümlemi yarım bırakır başımı derde sokmadan devam ederim yazıma...

bildiğiniz üzere bu güzel otomobiller aziz vatanımıza deniz yolu ile getirilmektedir.

bazı araçların üzeri kalın muşamba benzeri özel araç brandaları ile örtülüp dip bucak bal mumu ile kaplandıktan sonra muhteşem bir şekilde yola çıkmaya hazırlanırken bazı araçlar ise çıplak bir şekilde yolculuk yapar.

deniz tuzuna maruz kalıp güneş altında bekleyen bir arabada kısa süre içerisinde inanılmaz güneş yanıkları ortaya çıkmaya başlar, hiçbir araç gümrük işlemleri biter bitmez satışa çıkmaz, yüzlerce hatta markanın gücüne göre binlerce araç antrepo ve park alanlarında çok uzun süre bekletilir.

bu uzun bekleyişte güneş yanığı görülen araçlar boya işlemi için bir kez daha atölyeye alınabilir.

metalik renklerde ton farkı ortaya çıkabileceği için araca komple bir kat daha boya yapılabilir

bu konuyu da açıkça yazmayacağım ancak böyle bir durumla karşılaştığınız zaman maalesef kısa vadede hiçbir yasal çözüm bulamayacaksınız.

yıllar önce aldığınız sıfır arabanızı satmaya çalışırken boya kalınlığının normalden çok daha yüksek olduğunu öğrenebilirsiniz. bu gibi acı senaryoları yaşamamak adına teslimat öncesi aracın boya değerini mutlaka ölçtürün.

bunun dışında bazı mekanik sorunlarla da karşılaşabilirsiniz.

fabrikadan direkt olarak sorunlu çıkıp ülkeye giren araçlar genelde tesadüfen fark edilir.

ya stok sorumlusu arkadaş arabayı kullanırken ya da pdi teknisyeni aracı kontrol ederken bu tür problemleri fark eder, hatta kimse fark etmeden müşteriye dahi gidebilir bu arabalar.

gel gelelim maalesef bu tür problemli araçlar tespit edildiği zaman kayıt dışı bir şekilde hızlıca onarıma sokulur... satın aldığınız aracın turbosu onarım görmüş hatta şanzımanı komple değişmiş dahi olabilir, ne yazık ki bunu anlamanın kısa vadede pek yolu yok.

aracı satın alıp kullanmaya başladıktan sonra bir anormallik hissederseniz derhal marka ile iletişime geçin, hiçbir aracın ''alışma süresi'' yoktur. araba dediğin ya sorunlu çalışır ya da sorunsuz.

özetle arkadaşlar, aracınızı ilk teslim alırken bir şeyleri fark ettiniz ettiniz, umursamaz, alelacele alır çıkar seneler sonra bu tür şeylerle karşılaşırsanız çözüme ulaşmanız yıllarınızı alacaktır.

girip ekşi sözlükte 04.02.2021 bilmem ne oto rezaleti diye başlık açmak zorunda kalmamak , kendinizi yıpratmamak için dikkatli yapın ticaretinizi, benzer olayları araştırıp mahkemelerin de ne kadar yavaş ilerlediğini de hesaba katarsanız mağdur olanın maalesef daima vatandaş olduğunu görürsünüz.

her konuya temkinli yaklaşın, çok ciddi paralar bağlıyorsunuz, sormak, sorgulamak en doğal hakkınız, hiçbir şeyden çekinmeyin.

''abi ben bir araba buldum, adamlar 5.000 kilometredeki arabayı bu rakama satıyorlar, sıfırı ile arasında da dünya kadar fark var, enayi miyim gidip sıfır alayım, baksana zaten sıfır ayarında '' gibi bir düşünceyle abuk sabuk merdiven altı galericilerin mallarını satın al ma yın.

sıfır kilometre bir arabanın satışı gerçekleşip plakası basıldıktan sonra ilk bakımı genelde 1 sene sonrasına verilir, aynı zamanda 2 sene boyunca da muayeneden muaf tutulur

'' sıfır araç ilk bakıma girene kadar'' asla bir kayda dahil olmaz. hiçbir şekilde takibi yapılamaz

yani sizin o kelepir diye atladığınız henüz 5.000 km 'de olan sıfır ayarındaki araba 1 sene önce satın alınmış, kiralamaya verilmiş, 1 sene boyunca canı çıkana kadar kullanılmış, daha sonra da birkaç dakika içerisinde kilometresi 5.000'e düşürülüp sırf kayıt gözüksün artık diye servise bilinçli olarak sokulmuş olabilir, dikkat edin.

şimdilik benden bu kadar , sıfır araç almayı düşünen, aklında soru işareti olan varsa yazabilir özelden, bunun gibi birçok şeyi daha açık şekilde yazmak affedersiniz ama döt istiyor biraz... bende de o döt yok doğrusu.

sektörde yer alan, imzaladığı ütopik rakamlı gizlilik sözleşmelerini çiğneyip daha açık bir dille yazmak isteyen arkadaşları sahneye davet edebilirim, neyse

(bkz: ikinci el) ile devam edelim

öncelikle araba alacaklardan ziyade arabasını satmayı düşünen arkadaşlar, elinize ''nakit'' para geçmeden, bu parayı noter huzurunda alıp rica minnet saydırmadan sakın ama sakın arabanızın devrini ver me yin

60 yaşındaki ahmet bey gelir aracınızı satın almaya, sözde bu işlerden pek anlamadığı için amca oğlu mehmet banka hesabınıza eft yapar, 200.000 tl hesabınıza geçer, devri verirsiniz, bir anda eft işlemi geri çekilir, 2 dakika önce hesabınızda olan para uçar gider, asla da bir şey kanıtlayamazsınız.

ahmet bey ''ben adamın parasını nakit verdim, devri aldım'' der

mehmet de çıkıp ''ben arkadaşıma para gönderecektim, yanlış göndermişim, bankayı aradım iptal ettim ne arabası kardeşim?'' der affedersiniz ama saf gibi ortada kalır uğraşır durursunuz, dikkat edin.

bir an önce araba sahibi olmak isteyen heyecanlı arkadaşlar

satın alacağınız arabanın şasi numarasını mutlaka sık sık kontrol edin, çok güzel kondisyonda çok da uygun rakama bir beyaz c180 bulmuşsunuzdur, almaya karar vermiş ekspere götüreceksiniz ancak araba perttir.

pert c180'in plakası ile temiz c180'in plakası siz çayınızı içerken change edilir, şase numarasına da bakmazsanız noterde pert aracı alır çıkarsınız sözde kazasız diye.

ayrıca naçizane tavsiyem arabanızı o çok şubeli eksperlere götürmeyin.
tek dertleri para kazanmak olup motoru bitik bir araca kusursuz raporu çıkarmayı başarabilen adamlardır bunlar.

allah korusun buna benzer bir sorun yaşayıp mağdur olduğunuz zaman da ''bizim verdiğimiz rapor o gün için geçerli'' gibi saçma sapan yanıtlar alırsınız.

muz cumhuriyetinde yaşadığımız için de üzerine bir bardak su içmekten başka hiçbir şey gelmez elinizden. satın almayı düşündüğünüz aracı gerçekten bu işin ustası olan sanayi ustalarımıza götürün. motor için motor ustasına, boya için boya ustasına gitmeye üşenmeyin.

ekspere sokmadan (ustaya götürmeden) ''asla'' devir almayın.

hocam plakadan sorgu yaptım, hasarsız yazıyor, zaten modeli de yeni, neden durduk yere 200 300 tl para vereyim diye düşünmeyin.

herhangi bir kaza sonucu tramerin sisteme düşmesi neredeyse 20 30 günü buluyor, araba 3 gün önce bariyerlere girmiştir, 1 hafta içerisinde tamir edilip piyasanın 10.000 tl altına tezgaha konulmuştur ruhunuz duymaz.

alacağınız aracın periyodik bakımlarını mutlaka sorun.

satıcı arkadaş eğer yetkili serviste bakım yaptırdığını söylüyorsa ve bir tanıdığınız varsa mutlaka servis kaydını döktürün.

özel servise gitmiş ise faturasını isteyin. arabasına bakan, değer verip servise götüren adam bu faturaları asla atmaz. göstermiyorsa yalan söylüyordur.

bu arada servis demişken, servis kaydı ve muayene kaydı kilometre teyidinin en büyük yardımcısıdır.

kilometresi düşürülen bir aracı sözde sihirli cihazlara sokup tespit yapmanın imkanı ve teknolojisi henüz yok.

burada iş satıcının vicdanına kalmış maalesef, ben bakınca anlarım, bende bir cihaz var gösteriyor diyen eksper yalan söylüyordur, paranızı kaptırmayın boşu boşuna.

aracın güncel kilometresi ile muayene ve servis kilometreleri arasındaki farkı ufak bir matematik hesabı yaparak üç aşağı beş yukarı bir çıkarımda bulunabilirsiniz.

ben anlamam o işlerden, daha kolay bir şey söyle diyorsanız da sohbet esnasında araç sahibine arabayı ne sıklıkla kullandığını sorarsınız, günlük yapılan tahmini kilometreyi hesaplar aya ve seneye çarpar muayeneye girdiği kilometre ile karşılaştırırsınız.

satıcı size güven vermiyorsa aracın vites topuzu, pedalları ve direksiyona bakın... 80-100.000 km aralığındaki bir arabanın vites topuzu sözde soyulduğu için değiştiyse uzaklaşın yavaştan.

araç düşük kilometrede ancak 4 lastiği birden değişmişse ya da stepnesi gerektiğinden fazla yıpranmışsa dikkat edin

aracı kullanırken karoser, motor ve alt ön mekanik aksamlarında aracın kilometresine oranla daha fazla ses, vuruntu bulunuyorsa dikkat edin

eğer bir ilanda sigorta şişirmesi gibi saçmalıklar yazıyorsa yavaşça çarpı tuşuna basıp ilanı kapatın, hem vicdansız hem de cahildir bu ilanı veren arkadaş, can yakmanın derdindedir, sigorta şirketleri asla ama asla mevcut hasar üzerinde herhangi şişirme yapmaz, aksine mevcut hasarı düşürmek için kırk takla atar

sigorta şişirmesi yazan araç ya refüje uçmuş ya da dört takla atmıştır. uzak durun.

eğer kullanıcı iseniz ağır hasar kaydı olan arabadan uzak durun

özellikle sel hasarlı arabaya kesinlikle yaklaşmayın, elektronik aksamı asla dikiş tutmaz, başınıza dert alırsınız.

şimdilik aklıma gelenler bunlar, premium markalar başta olmak üzere bir çok markanın satış pazarlama departmanlarında çalıştım, binlerce alıcı binlerce satıcı ile sohbet ettim, yüzlerce araba sattım, anlattığım her şey tecrübe ile sabittir. şimdilik aklıma gelenler bunlar, bir nebze katkım olduysa ne mutlu bana.

sevgiler.

devamını okuyayım »