onurbey55

  • düz adam (9)
  • 989
  • 17
  • 6
  • 0
  • dün

kilo vermek isteyenlere tavsiyeler

kilo vermek isteyenlere şu an vereceğim tavsiyelerdir.

kilo veremememizin altında sık sık yemek yemek ve (bkz: insülin)'i yükseltmek yatar. biz devamlı ağzımıza bir şey atarsak insülin yükselir ve kandaki şeker harcanmazsa yani kalori fazlası olursa insülin bunları yağ olarak depolar. görevi budur.

bir de (bkz: leptin) denen hormon vardır. bu da eğer 4 saat hiçbir şey yemezsek salgılanmaya başlar. görevi ise insülin'in depoladığı yağlardan enerji sağlamaktır.

1. senaryo; diyelim ki şu anda yemek yedik. ilk iki saat içerisinde enerjimizi bu yediklerimizden karşılarız. insülin çok yükselir ve enerjik oluruz. neden? çünkü şekeri hücreye taşır insülin. ama eğer 2-2,5 saat içinde bir şey yemezsek bu sefer (bkz: pankreas) (bkz: glukagon) isimli bir hormon salgılar. bu hormon da karaciğerin acil durumlar için biriktirdiği şekeri yakıt olarak kullanmak ister. ve kullanır.

eveett. işte bu yakıt bittiği anda kan şekeri düşer ve deli gibi acıkmaya, titremeye, bulanık görmeye başlarız ve tekrar yeriz.

ama bu sefer yerken gözümüz döner, çiğnemeden yutar, önümüze ne geldiyse yeriz.
bu düzen böyle gittikçe, yani devamlı yedikçe insülin artık hücreye şeker taşıyamaz. çünkü hücre cevap vermez. doludur. enerji doludur. bu sefer de insülin ikinci görevini yerine getirir. yani şekeri yağlara depolar. bu da insülin direncidir.

2. senaryo; diyelim ki insülin direnciniz yok. şu an yemek yediniz. (düşük glisemik indekli) insülin dengeli olarak yükselir, ve 3-4 saat bu şekilde seyreder. bu sebeple tok hissedersiniz çünkü düşük glisemik indeksli besinler ile beslenmişsinizdir ve insülin fırlamaz. işte bu senaryoda 4 saat sonra vucut leptin salgılamaya başlar. leptin az önce de dediğim gibi insülin'in depoladığı yağları enerjiye dönüştürür ve yakar.

aslında düzen bu kadar basit. sadece sağlıklı beslenmeyi öğrenmeli, düşük glisemik indeksle beslenmeli ve sık sık yememeliyiz.

gerçekten kilo vermek istiyorsanız diyetisyene gitmeyin. diyetisyenler ara öğün ile beslendirir. toplamda 6 öğün verirler ama nedense hep aç hissedersiniz. ever kilo verirsiniz, kilo verdiğiniz için diyetisyeni bırakır ve sonrasında yine kilo alırsınız. zaten alacaktınız.

bu arada yine gerçekten kilo vermek istiyorsanız aşağıdaki başlıkları araştırmalısınız. her şeyi yazamazdım.

(bkz: insülin)
(bkz: insülin direnci)
(bkz: glukagon)
(bkz: leptin)
(bkz: glisemik indeks)

devamını okuyayım »