opsectr

  • 22
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 yıl önce

fuatavni

türkiye'de opsec'i düzgün kullanan ve uzun süredir yakalanamayan kişi. karşı casusluk teknikleri konusunda başarılı ve twitter'da yazdıklarında bu teknikleri rahatlıkla görebilirsiniz. kullandığı teknikler arasında yanıltma en çok kullanılanlardan. en son yazdıklarında "kimliğimi deşifre edeceğim ama...", "başbakan dökümanı içerisinde bulunduğum kurula gönderdi" şeklinde cümleler mevcut. bunlar bariz bir şekilde yanıltma cümleleri ve o kuruldaki insanlar ve fuatavni'yi merak eden insanlar arasında kafa karışıklığına yol açmak için kullanılıyor.

başbakan ve çevresinden hala kendisine döküman sızdığı belli. bu dökümanların illa ki birileri tarafından fiziksel olarak sızdırılması gerekmiyor. başbakanlığın bilgisayar sistemleri ve güvenliği içler acısı, casusluk konusunda az çok bilgisi olan ve o bilgisayarlara fiziksel erişimi olan herhangi birisi bu sistemlere girip bilgi çalabilir. hatta fiziksel olarak erişmesine bile gerek olmadan e-posta sunucularına, belge sunucularına girebilir.

bunlar yapılırken direkt olarak bakanları hedef almak yerine bakanlıkta ya da o kurumda çalışan sistem yöneticileri ve network adminleri çok daha basit ve kolay hedefler. bu insanlar eminim karşı casusluk konusunda eğitim almıyor ve hedef olabileceklerinin farkında değiller. en son spiegel'de yayınlanan makalede gchq'nun birtakım uydu haberleşmesi şirketinde çalışan sistem yöneticilerini hedef aldığını biliyoruz. aynı şekilde bilgi çalmak isteyen birinin bu sistem yöneticilerini hedef alması çok şaşırtıcı olmaz.

yani diyeceğim, fuatavni gerçek anlamda karşı casusluk tekniklerini kullanıyor, eline yeterince döküman geliyor ve bu dökümanları siyasi ortama göre paylaşıyor. bu bilgiler nasıl sızıyorsa bunun takibini yapmak istihbarat teşkilatının görevi ancak bu teşkilatın başındaki kişinin de nsa dökümanlarında sabit olmakla birlikte iranla ilişkili olduğunu biliyoruz.

devamını okuyayım »