optional hero

  • leziz (660)
  • 661
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

contemporary istanbul

2015'teki için hakkında sadece 16 (benimkiyle birlikte 17) entry girilmiş sanat etkinliği.

her şey hakkında fikir sahibi olup, oturduğu yerden kalkamayan, sadece tv'de izlediği, internette gördüğü ya da bilgisayarına/cep telefonuna indirdiği kadarını bilen ekşisözlük kullanıcılarının ilgisini çekemeyen sanat etkinliği.

bir futbol maçı için mesela saniyede 17 entry yazılıyordur herhalde.

aslında hiç de "efenim san'at oh la la" bir tip değilim. ama eğri oturup doğru konuşmak lazım. türkiye'nin aydın olmasını ümit ettiğimiz kesimin bile türkiye'nin en büyük modern sanat fuarı bu kadar ilgi çekebiliyor işte. 17 entry kadar. bir futbol maçının 1 saniyesi kadar.

gördüklerime dair notlarım:

- sergilenen şeylerin bir kısmı benim gözümde çöp. gerçekten modern sanat kisvesi altında saçma sapan şeyleri yutturmaya çalışıyorlar. adam bir katalog hazırlamış maliyetini tahmin bile edemiyorum. biz uydur kaydır broşür, dosya vs. bastırmaya binlerce lira öderken bu nasıl bir maliyettir kim bilir. işte o albenili kataloglarla falan bunları çok sağlam fiyatlara okutuyorlar. bence esas sanat bu.

- gerçekten çok başarılı olduğunu düşündüğüm, hayran kaldığım, dakikalarca başından ayrılamadığım sanat eserleri vardı. sırf onları görmek bile yeterdi benim için.

- pazar günü gezdim. sabah maraton olduğu için nispeten rahattı ortalık. öğle saatlerinde kalabalıklaştı. fuarı gezen insanlar panayır gezer gibi fotoğraf çekiyordu. ama hiç durmadan. bir süre sonra çok can sıkıcı olmaya başlıyor. üst üste 5 adım kesintisiz atamıyorsunuz. ya bir eserin fotoğrafını çeken ya da önünde fotoğraf çektiren insanlara mani olmamak için büyük efor sarfetmek gerekiyor.

- sanat simsarları için bir genelleme yapacağım. genellemeleri hiç sevmem ama ilginç bir şekilde çoğunluğu bu tiplerden oluşuyor. öncelikle macbook şartı var. pc kullanan insan sanatçı ya da sanat simsarı olamaz. ikinci şart asık suratlı ve ilgisiz olmak. bilgisayara gömüleceksin ve gelen geçenle kesinlikle irtibatın olmayacak. sanat eserlerine "iş" denecek.

- önümüzdeki sene en azından birkaç gün daha uzun sürmesini temenni ederim. böylece daha rahat bir ortamda gezmiş olabiliriz belki ve de 20 entry'den fazlası girilebilir.

devamını okuyayım »
17.11.2015 09:32