oralitikzeka

  • 60
  • 6
  • 5
  • 0
  • dün

kavga etmekten korkan erkek

korkulmalı. yazar arkadaşlar doğru noktalardan yaklaşmışlar. benimki yaşlı bir adamın tavsiyesi niteliğinde olsun.

benim geldiğim topraklarda erkek adamı iki şekilde ölçerler: alkol ve kas gücü/cesaret diyelim.

arkadaşlarımın çoğu daha 23-24’ünü göremeden ya toprağa düştü ya da mapusa.

kavga etmeyi çok küçük yaşlarda öğretirler bize ve bunu da dayak atayarak değil dayak yedirerek yaparlar. mahalle kavgalarında, köy kavgalarında, köyler arası yapılan maçlarda, düğünde vs. birkaç kere dayak yedikten sonra vurmayı öğrenirsiniz. karşınızdakinin size zerre acımaması, taş, sopa vs size ona acımamayı öğretir.

lakin istanbul’a gelmeden evvel abilerim aynen şunu demişti: orda hiçbir kavgaya karışma. neden diye sordum, oradakiler bizim gibi kavga etmezler, her türlü pis yolla seni canından ederler diye. hoş bu adamlar da sütten çıkmış ak kaşık değildi; ama en azından inandıkları birkaç bir şey vardı.

her neyse, ben böyle yapmadım. bunu sadece bana zararları anlat anlat bitmez. sağ dizde aksama, iki kırık el, sol gözde %20 görme kaybı, kafada benim bile sayısını unuttuğum dikiş vs. maddi zararlarından bahsetmiyorum bile ya da karşı tarafta bıraktığım zararlardan.

bunların hiçbirinde ne daha fazla erkek oldum ne hatunlar alkış tuttu ne de problemler çözüldü. lakin şunu iyi bilirim: maalesef bazen kalamayacağınız, sakınamayacağınız nokta olur. siz hala orada ben kavga etmem evime sağ salim giderim kafasında olursanız, karşı taraf sizi inanılmaz ezer. kavgadan sakının; ama dönülmez noktaya gelmişse değil. karşı taraf bunu anladığında sizi kum torbası niyetine kullanır.

edit: birkaç arkadaş soru iki elini birden nasıl kırabildin diye. iki elimi aynı yerde/anda kırmadım; solağım, sol elimi birinde adamın fark etmesiyle gafil avlanıp kafasına vurduğum için kırdım; ki ameliyat oldum sonrasında; sağ elimi de bilekten kırdım; karşıdakilerden birinin sopayla vurmasından ötürü; alçılık hadiseydi. diyeceğim el kırılması sadece karşı tarafın yaptığı hareketle değil, sizin vurmak için yanlış yeri seçmenizle de kırılabiliyor.

devamını okuyayım »
16.04.2018 16:26