oteki pluton

  • 1157
  • 136
  • 6
  • 1
  • bugün

depresyondan çıkmak isteyenlere tavsiyeler

1. uzmana görünün.
2. uzmana görünün.
3. uzmana görünün.
peş peşe üç kez yazdım. önemini mutlaka anlamışsınızdır. depresyondaki bir insanın en önemli danışmanı psikiyatrist ya da psikologtur. lütfen uzmana görünün.
aşağıdaki yazımı bir arkadaşıma daha göndermiştim. şimdi sözlüğe de yazmak istiyorum.

gelelim aynı deneyime sahip olduğum için benim verebileceğim tavsiyelere.
öncelikle depresif durumdasın ve hayatını gerçekçi temellere dayandırmakta zorlanıyorsun. bu çok doğal bir durum. hepimizi bunu yaşıyoruz ama sahip olduğumuz bazı ozelliklerimize göre bunun şiddeti değişiklik gösteriyor.
senin, yarattığın bu düşüncelerin yanlış olduğuna ikna olman gerekiyor. çünkü hepsi gerçekten yanlış. sen değerlisin. kimseden aşağı değilsin. yalnızca bir "insansın".

şunu unutma yaşamımız hızla değişen düşünceler, davranışlar ve duygular ile birlikte geçer. bir tür döngünün içindeyiz. zaman zaman duygularımıza yenik düşmemiz hayatımızın bir parçasıdır. yani hayatımız bir evrimsel süreçten geçiyor. her şey değişim gösteriyor.
sen kötü bir insan değilsin. kendine yapıştırdığın etiketler de kesinlikle gerçekçi değil. sadece genelliyorsun ve acımasızca kendini suçluyorsun. değersiz ya da aşağılık gibi soyut duygular, somut hayatımızda bize ciddi zararlar verir. bunları yok ederek başla hayata. biliyorum çok zor. ama yapmak zorundasın.

senden bir şey isteyeceğim. kendine boş bir defter al. değersiz ya da anlamsız hissettiğin zamanlar ona o an aklında olanları sebepleri ile birlikte yaz. daha sonra bunları değiştirmek için neler yapabileceğini düşün. bunu yapmak sana olağanüstü fayda gösterir. hatta bunu doktoruna dahi söyle. o da bunu yapmanı isteyecektir. bu çalışma senin sorunlarını somut olarak ifade etmeni sağlayacak ve gerçekçi düşünerek üstesinden gelmene yardımcı olacaktır..

hayatımız akıp gidiyor. bugünden daha değerli hiçbir şeyimiz yok. ve sen de elindeki en değerli hazinen olan "şu andan" asla vazgeçme. şu bir gerçek ki allah hiçbir çabayı sonuçsuz bırakmaz.

devamını okuyayım »
25.05.2018 15:02