otobustekicocuk

  • padawan (105)
  • 805
  • 7
  • 4
  • 1
  • bugün

en güçlü nükleer bombayı ay'a atarsak ne olur

öncelikle uzmanlık alanım değil yanlışım varsa yeşillendirin sayın ekşi ahalisi.
şimdi gezegenler arası çekim kuvveti yasasını hatırlayalım: g.m.m/r2
yaptığım hesaplar sonucu dünya yaklaşık olarak 6x10e21, ay ise 74x10e18 kglık kütleye sahip.
aradaki mesafenin karesi ise yaklaşık 148x10e15 metre. birimleri metre ve kg haline getirerek ölçü haline getirdik ve birbirleriyle birleştirip formüle koyabileceğimiz bir şekle soktuk.
şimdi formülü uyguladığımızda aradaki çekim kuvvetini 3x10e24 newton olarak hesaplıyoruz. bu her salise hatta onun en küçük biriminde bile dünya ve küçük uydusunun birbirine uyguladığı çekim kuvvetidir. dönüş hızları ise merkez kaç kuvvetiyle çekim kuvvetine eşit bir zıt kuvvet oluşturup yörüngelerinde tıpış tıpış sapma olmadan ilerlemelerini sağlıyor. yani birbirleri arasındaki çekim kuvvetini bulduk!
şimdi gelerim insanların elindeki en güçlü bombaya: (bkz: tsar bomb)
ilk başta 100 (bkz: megaton) luk bir şekilde hazırlanmak istese de nükleer çekinceyle 50 mt olarak yapılmış. bir mt bir megatonluk (bkz: tnt) ile eşit patlama gücüne sahip. bir ton tnt ise 4184gigajouleluk bir enerjiye sahip. birimleri birbirine benzetmek için gerekli işlemleri yaptık ve bir tsar bomb’un enerjisini 5x10e16 kalori olarak buluyoruz.
şimdi bizim ayla aramızdaki değişmez çekim kuvveti neydi 3x10e24 newton , bombamızın gücü neydi 5x10e16cal. tsar bombası patlama gücüne sahip ağırlık olarak 800 kglık bi kütleye sahip ve patlama anında en iyi ihtimalle aya uygulanacak en yüksek itiş kuvveti gücünün yarıya yarısı olacak yani 2,5x10e16cal ve ağırlığının da en iyi ihtimalle yarısı itiş gücü olarak momentum uygulayacak. kuvvet.kütle bize momentumu veriyor yani 400 ile 2,5x10e16 sonuç olarak itiş gücümüz max verim ile 1x10e19 olacak. tekrar hatırlayalım bizim çekim kuvvetimiz ise 3x10e24 idi. dolayısıyla dünyadan aya attığımız en güçlü bomba en iyi ihtimalle! hiç bir şekilde ayı yörüngesinden saptıramayacak.
şimdi ayı yörüngesinden saptıramadık ama aya hatrı sayılır bir hasar vermiş olmalıyız. dediğimiz gibi bombanın bir blast etkisi var ve bu etki yaklaşık 50 mt tnt gücündeydi. dünyada denemesi yapılan bombanın etkileri:
radyasyon alanı: 49.8 kilometre kare
alev topunun etki alanı: 70.40 kilometre kare
şok dalgasının ulaştığı alan: 555.2 kilometre kare
sıcaklık: 5149 kilometre kare
patlama sonucunda oluşan yoğunlaşma bulutu yerden yaklaşık 64 km yükselmiştir. ayrıca yoğunlaşma bulutunun tabanı da 40 km'ye kadar genişlemiştir.
şimdi bizim burda radyasyonel etkiler haricinde etkileyebildiğimiz tek farkı toz bulutunun yüksekliği olduğunu biliyoruz çünkü diğer tüm etki atomik düzeyde yani radyasyonel. toz bulutu ise değişen tek şey olan yer çekiminden etkileniyor. yani ayda bu etkilerden farklı olarak tek farkı dünyadakinin altı katı yüksekliğe ulaşan bir toz bulutu olacaktır.

peki bir dünyadan bu kadar kuvvetli bir bombanın patlayışını çıplak gözle görebilecekmiyiz. cevap yine hayır çünkü gece karanlığında parlayan aydan yansıyan ışınlar o kadar uzun mesafeden göz tarafından seçilemeyecek şekilde girişime uğrayacak ve göz tarafından kontrast farkı ayırt edilemeyecek. belki küçük bir ihtimalle yeni ay dönümünde hilal şeklindeki ayın karanlık yanında olan patlama sadece bir kaç saniyeliğine gözümüzde görülebilir ışık yansıması oluşturabilecek.
peki asıl soru şu bu kadar güçlü bir bombayı aya güvenli bir şekilde fırlatabilecek ekipman ve sistemi kurdunuz. fırlatmak ne kadar mantıklı diye sormak gerekiyor. çünkü fırlatılan ekipman muhtemelen trilyonlar değerindeki zamanın muhtemel en teknolojik fırlatma rampanızı tamamen! harap bi hale getirip kullanılmaz hale sokacaktır. dolayısıyla sonuç olarak aya insan elinden çıkan en güçlü bombayı fırlatırsanız, hiçbir şey olmaz .
edit:imla

devamını okuyayım »