ouzusta

  • 279
  • 40
  • 5
  • 0
  • dün

ara gülerin afrodisias hikayesi

ara güler kemer barajının açılışı için önce uçakla izmir'e, izmir'den aydın'a gelir. adnan menderes'de bu açılışa gelecektir.

belediyeden bir araba tahsis edilir ara gülere. baraja gelirler ama çekim için uygun şartlar yoktur. güneşin dönmesini beklerken saat geç olur. dönerkende yolu kaybederler. yolu bulamazlar ve artık bir köy evinde kalma kararı alırlar.

bir köy kahvesine varırlar. adamlar içerde oyun oynarlar. ama masa yoktur. masa niyetiyle roma sütunu başında oynarlar. ara güler işten işkillenir. kendi deyimiyle burada bir bok vardır.

sabah dolaşmaya çıkar. bazı köylüleri görür, roma lahti içinde üzüm basmışlar şıra yapıyorlar. bazı lahitlerde çamaşır yıkıyorlar, sokaklarda sütun başları görünüyor. bazı köylüler ara gülere hipodromu gösterir. heryer tarihi eser ile doludur.

istanbul'a dönünce fotoğrafları gösterir. ama çoğu kişi ciddiye almaz ve ilgilenmez. ara güler'e kenan erim'in adresini verirler. ara güler kenan erim ile görüşür. kenan erim'in ilgisini çeker fotoğraf ve incelemek ve kazıya başlamak için çalışmalara başlar.

kendi deyimiyle insan kaynaşmış. bir tarafta 20. asır, bir tarafta 15. asır, bir tarafta roma dönemi.

devamını okuyayım »