oyle birsey yok

  • 251
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

1987 yılının lanetli olduğuna inanmak

87 kuşağından olmasam da, kesinlikle katıldığım inanıştır.

88 kuşağından olan bendeniz tam da ilkokul 3. sınıfa geçtiği yıl, ilkokul 1-2-3'lere çantasız eğitim kuralı başlamıştı. bu şu anlama gelmekteydi ki, çocuklar okula çantalarıyla gidip gelmiyorlardı, çünkü kitaplarını eve götürmeyip okulda bırakıyorlardı. hadi ağırlık taşımaktan geçtim, bu hiç ödev verilmemesi anlamına geliyordu ki, işte bu nimeti 87liler kıl payı kaçırdı.. onlara hep acırdım.. gerçi sadece 1 yıl uygulandı bu, ama olsun..

tam ben ortaokula başladığım yıl, bizim okulun ortaokullar için olan formaları değişti. biz çok daha rahat ve fiyakalı bir kılıkta gezinirken, 87liler bu uygulamayı yine kıl payı kaçırmıştı.. gördükçe o takım elbise bozması formaların içinde.. onlara hep acırdım..

bunun gibi birçok şey tam hatırlayamadığım.. küçük ama etkili..

ve lisede ben de bu lanetli kuşağa katıldım, hazırlığı atladığım için.. ta o zaman farkındaydım bu lanetin, biliyordum çok kötü şeylerin başıma geleceğini.. biz lise sona geçtiğimiz yıl, her yıl öss'ye daha iyi konsantre olabilmeleri için lise sonlara ikinci dönemi resmen tatil edip evlerine gitmelerine izin veren* sevgili okulum, birdenbire bu uygulamadan vazgeçiverdi.. biz de son aylarımızı eşekler gibi derse girip yazılı çalışarak geçirmek zorunda kaldık..

dahası, tam bizden sonraki dönem (88liler) össye gireceği yıl, öss sistemini değiştirdiler! ..ki bence yeni sistem eskiye göre çalışanla çalışmayanı daha bir ayırıcı, özellikle fen lisesi gibi sayısal dersleri daha ayrıntılı şekilde işleyen okulların öğrencilerinin işine yarayan bir sistem (gerçi bu biraz göreceli oldu ama olsun).. yani lanetli 87liler bunu da kaçırdı.. ben de onlarla tabi.. ayrıca o yıl herkes can havliyle tercih yaptığı için, taban puanlar da epey yükseldi.. sürünün 87liler!!

ayrıca, tam bu 87liler össye girdikten sonraki yıl, tam 12 tane mi ne yeni üniversite ile birlikte bir sürü yeni kontenjan açıldı, taban puanlar yerlere indi.. bir tane bile yok tanıdığım o yıl össye girip de istediği bölümü kazanamayan.. 87 dönemindeyken okulda denemelerde hep sonuncu olup öss'de de batıran arkadaş, akdeniz tıpa girdi 88liler dönemindeki öss'de.. öyle birşey yani..

çok dertliydim bu konuda sözlük.. kendimi paranoyak sanıyordum, ne çok sevindim bunu farkeden birilerini daha görünce.. 88 baldır. o dönemle bağımı hiç koparmamalıydım.. hala lanet sürüyor.. bak, ekonomik kriz tam da benim mezuniyetime denk geldi.. şansınıza sıçayım 87liler! beni de gümbürtüye getirdiniz!!

devamını okuyayım »
03.05.2009 01:02