oyun yapacam

  • 150
  • 30
  • 8
  • 0
  • evvelsi gün

geleceğin tutsağı olmak

çokça yapılan ve hata oluduğunun farkına varılmayan hata.

çok basit bir örnek vereceğim. bir arkadaşımla konuşuyoruz, "aikidoya başlayacağım, keman ögreneceğim, ama başlayamıyorum, şu işler bir belli olsa ona göre aksiyon alsam" diyor. ama o işlerin bu şeylerle tek alakası lokasyon parametresi. pekala başlayabilir ve bir aşamaya getirebilir kendini. ama gelecekte olacaklara, oradaki değişikliklere uyuma daha şimdiden çok odaklandığı için kılını kıpırdatamıyor.

aynı şekilde toplumdaki büyük bir çoğunluk da, yarın, 2 ay sonra, 3 yıl sonra ne yapacağını dert edinmekten bir ilerleme yaratamıyor hayatında. hayatını onlara önlem almaya çalışmakla ya da tepkisiz kalmakla geçiriyor.

oysa ki gelecek, sahibi olmadığımız ve ne olacağını bilmediğimiz bir olgu. insan tek sahibi olduğu şeye, yönetebileceği tek şeye, yaşadığı ana önem verip onun hakkını vermeli, kararlarını almalı, kararlarının sonuçlarını beklemeden yine bir sonraki anın da aynı şekilde hakkını vermeli, en iyi şekilde değerlendirmeli.

gelecek için hayıflanmak insan için zararlı olduğu gibi mantıklı da değil bu açılardan. 'aman, ne yapacağız şimdi?' değil, 'şu an kendim için ne yapıyorum' asıl soru. tabi bunu hedonist bir yaklaşım olan ve kapitalizmin oyuncağı olmuş anı yaşamak ile karıştırmamak gerek. bu daha çok anı en iyi en doğru en mantıklı şekilde değerlendirmek, bunu farkındalıkla ve bu farkındalığın hazzıyla yapmak.

devamını okuyayım »
18.08.2017 21:37