pampz

  • 40
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

almanya'nın her alanda iyi olmasının nedeni

1.geçmişleriyle, hatalarıyla barışıktırlar(örn.yaptıkları yahudi soykırımını daha ilkokulda öğretirler-biz daha tarihimizle yüzleşememişken kendi kişisel basit hatalarımızla nasıl yüzleşecez)

almanyada trenle dolaşıyorum, hoş bi kızla muhabbet açtım, şu bu derken holokosta geldi muhabbet.ne düşündüğünu sordum:
-yapılanlar büyük hata ve acımasızlıktı, bir daha olmaması için elimden geleni yaparım.yapılanlardan kendimi sorumlu hissetmiyorum, ama bir daha buna benzer bir şeyin başladığını görürsem bu acıların bi daha yaşanmasına izin vermem.

fazlasına gerek yok bu bile geleceğe atılmış kocaman bir adımdır.

2.almanlar ciddi ve çalışkanlar, okulda ailede iş hayatında etik ve işe saygı öğretilir. belki de en önemli faktörlerden biri devletten korkma/saygı duyma ince çizgisindeler.

kölnde alman bir arkadaşım beni gezdirmiş bir yere bırakacak, paralel parkederken önündeki arabaya dokunuyor. arabanın tamponda belki bir çizik. kız hemen numarasını yazıp öndeki arabanın camına koyuyor,manyak mısın dediğimde "etik değil, ayrıca bir komşu görüp de ispiklerse çok ağır bedel öderim" diyor.işleyen hukuk filan çok hoş.

buna mukabil almanyaya yeni taşınan bir türk arkadaşım yolda gördüğü bır tanıdığa selam vermek için kornaya basıyor, nereden çıktıysa polis durdurup 10euro cezayı basmış. bizim eleman da artist "dur bozuk yok bi kere daha basayım de 20euro veririm" diyor.polis de çocuğu bi şekilde mahkemeye çikarttırıyor, akıl sağlığı raporu mu ne istetiyor. eminim benim eleman da artık alman gibi başarılı olmayı öğrenmiştir.

3.bilimsellik almanyanın her seyi. futbolla çok ilgim yok ama eminim doktorları hangi yaşta hangi kasın gelişmesinin daha iyi futbolcu, basketçi olmasını sağlayacağının detayını, mühendisi fizikçisi topçunun hangi açıyla kaç metreden vurması gerektiğinin tezini yazmış, ilgili kişisi de bunu çalışmıştır.

iyi tavla oynadığımızı iddia ederiz. ancak almanyada tavlaya da bilim gözüyle bakılmış kitaplar yazılmış, bazı okullarda özel kursçukları(olasılık teorisi üzerinden) açılmıştır. 16 yaşında lise öğrencisi sizi tavlada üstüste patates edebilir, çok şaşırmayın.

devamını okuyayım »
23.09.2015 12:14