pangaean

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (539)
  • 2338
  • 2
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

fc barcelona

daha önce de benzeri şeyler yazdım ama arayıp bulup link vermeye üşendim.

"abi çok pas yapıyorlar uykum geliyor"

evladım sen galatasaray strum graz maçında mı kaldın? adamlar pas yapıyor da kaleciye mi pas yapıyor. rakip ceza sahasının üç metre civarında on pas yapıyor takım. pasların yarısından fazlasını ileriye doğru yapıyor. takımın en gerideki adamı pique radyo tabiriyle orta yuvarlağın rakip sahaya bakan tarafında falan oluyor en azından. evet her maç beşyüz altıyüz pas yapıyparlar ama pas olsun diye yapmıyorlar. şampiyonlar ligi finalini gözüyle seyredenler gördü. manchester united ilk on onbeş dakika pas trafiğini bozdu barcanın. park messinin ayağından top alıyordu giggs ara pasları kesiyordu falan. sonra ne oldu da barcelona dağıtmaya başladı? manu yoruldu mu onbeş dakikada?

durmadan pas yapan, ara pası kovalayan rakibin üstünüzdeki en büyük etkisi sürekli tam konsantrasyon istemesidir. o pas trafiğini kesmek için yüksek disipline ve hiç eksilmeyen dikkate ihtiyacınız var. ama o da ancak maç başladığında bir kaç dakika garanti edebileceğiniz bir şey. barcelona karşısında her iki üç daikkada bir takım dizilişini resetlemek gerekiyor. pas trafiğini kesmek için adam kovaladıkça orta saha oyuncuları ister istemez pozisyon kaybediyorlar. aynı anda üç orta saha da otomatik olarak yerlerini revize edemedikleri için de belli bir pas sayısından sonra rakip kendi sahansında 10 kişiyle defans bile yapıyor olsa parselleyememiş oluyorlar. dün akşam da evra'nın pedro'yu kaçırması buna benzer bir şekilde oldu.

bir daha "abi çok pas yapıyorlar uykum geliyor"

adamlar pas yapıyor ve gol atıyorlar. madem taktik bu kadar basit sen de yap. tüm futbol dünyası pas yapa yapa gol atmayacak kadar asil olduğu için mi barcelona'nın tiki takasına burun kıvırıyor? var yaaa bizim takım istese 10000 pas yapıp 45 gol atar her maçta ama pasa inanmıyoruz biz kulüp olarak. kontracıyız biz, uzun topçuyuz. pas futbolu öldürür, uzun top, faul ve alan savunması ise yaşatır.

pas yapmak için pas atacak adam ve pası alacak adam lazım. bahsettiğim şey sadece iyi pas yapma yeteneği değil. xavi şampiyonlar liginde yüzde 94 pas başarısıyla oynuyor. bunun sebebi sadece xavi'nin muhteşem bir pasör olması mı? elbette değil. çünkü topu ayağına aldığında pas verecek birden çok defansif (geriye) ve en az bir ofansif (ileriye) seçeneği oluyor. orta sahada oyun kurmanın temel hedefi, sonuca ulaşmayı sağlayan formul şudur: her kim topu alırsa alsın görüş alanı içerisnde pas verecek en az üç alternatifi olmalı. yani orta sahada ve defanstan top çıkarırken oyuncular gereksiz riskler almak zorunda kalmamalılar. rio ferdinand en az yirmi top şişirdi ileriye hernandez ya da rooney kovalar, top tutar ve takımın geri kalanı da atağa çıkar belki diye. yarısında chicarito ofsayttı, yarısında da pique aldı topları. pique top çıkarırken ise risk almadan pas verebileceği bir dani alves, bir xavi ve zaman zaman az daha ileride bir messi oluyordu.

peki neden uzun top oynamayı fazla sevmeyen manu uzun toplarla çıkmak zorunda kalıyor da barcelonalı defans oyuncuları güle oynaya top çıkartıyorlar? iki parçalı bir cevabı var. öncelikle barcelonalı futbolcular topsuz oyunda hep aktifler. meali: boşa kaçıyorlar topu ayağında tutana pas laternatifi sunmak için. veee, top rakibe geçtiğinde de üç pas alternatifi rahatlıkalrı olmasın diye gayet azimle pres yapıyorlar.

dün akşam ilk yarı biterken xavi 74 pas yapmıştı, carrick ise 18. ama carrick de çok koşmuştur değil mi? değil. ilk yarı biterken xavi 6400 metre katetmişti (ve maçın en çok mesafe kateden oyuncusuydu) carrick ise 6150 metre (manchester united'ın en fazla koşanıydı). diyeceğim o ki o pas ve topa sahip olma oranı sadece ayağını salalyıp topu dürtmekle değil, öküz gibi koşup eşşek gibi pres yaparak, topu alan adama yardıma giderek, topu kaybedince hemen baskı kurarak oluyor.

bizim sözlük ulemasına baksan barcanın pas oyunu koşmaya ve prese alternatifmiş zannedersin. o pas oyunun sağlayan şey baskı ve koşu performansı.

bir kez daha "abi çok pas yapıyorlar uykum geliyor"

madem pas yapmak marifet değil. madem yukarıda yazdıklarım ile ikna olmadın. o zaman pas yaptırtmamanın yolunu anlat. bu kadar dandik bir taktiğin panzehiri çok zor olmasa gerek. pas gibi basitbir şeyi engellemek ne kadar zor oalbilir ki? ama şu koca üç senede bunu adam gibi yapabilen (ve tekrar yapabileceği belli olmayan) tek takım mourinho'nun inter'iydi. kazandıkları copa del rey maçında bile real madrid barcelonayı aslında durdurmayı başaramamıştı. şampiyonlar liginde ise iki maçta da sürklase olmasalar bile asla tehditkar olamamışlardı. peki neden o kadar kolay değil durdurmak?

yukarıda yazdık. adamlar sadece topu dürtümüyor rakipten çok koşarak, daha iyi yer tutarak ve daha uzun süre konsantrasyonlarını koruyarak sadece pas yapmıyor paslaşmalarını engelleyecek önlemlere de set çekiyorlar.

devamını okuyayım »
29.05.2011 10:52