pano

  • mangal yürekli rişar (503)
  • 708
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

levent üzümcü

tweet isabetli olmayabilir. yine de şunlara dikkat:

en azından terörü hortlatan, teröre yol açan, teröre yön veren, terörle şantaj yapan ve terörle güçlenen biri değildir. temiz bir vatan evladıdır.

edit (görülen lüzum üzerine ilave):
levent üzümcü, sanatla uğraşan sade bir insan evladıyken, 2013 yılı itibariyle hedef gösterildi ve örneğin en azından twitter üzerinden kim bilir kaç tehdit mesajı almıştır. böyle bir süreç yaşamış birinin zorla sokulduğu ruh hali bir kenara bırakılsa, teröristi desteklediği savı kuvvet kazanabilirdi. ancak bu söylediğim unsurun etkisi bence hesaba katılmalı. ben şahsen böyle bir hedef göstermenin kurbanı değilim, o nedenle kendisinden daha soğukkanlı davranabilirim; muhtemelen sade vatandaş olan tüm suserler için de bu böyle.

sanatçı ve aydınlardan, bilim insanlarından, gazetecilerden sadece dürüst duruş değil, kahramanlara layık bir sarsılmaz dirayet da bekleme eğilimindeyiz. ancak bu her zaman mümkün olamayabiliyor, örnekleri yaşandı. bunun için bence net bir örnek rahmetli cem karaca'dır: bence büyük bir sanatçı olan cem karaca, 1980 sonrası yaşamak zorunda kaldığı almanya'da tam bir gurbet psikolojisine girmiş, döndüğünde özal'a, hatta zaman içerisinde fethullah'a bile övgüler düzmüştür. ben bunu hep hayretle karşıladım, hatta bir hayranı olarak kendisine çok kızdığımı da hatırlıyorum. dirayet açısından zafiyete düşmüştür, ancak insanlık hali maalesef.

bu arada entry'me yeniden baktım, özetle pkk zaten benim düşmanımdı, şimdiye kadar defalarca üzdü (-gönlü benden ayrılmak istese bile- düşmanca hisler beslemeyen kürtler prensipte düşmanım sayılmaz, ayrılıkçılara alan bırakmamaya çalışırım sadece). akp'nin ise zararlı olacağından en başından beri şüphe ediyordum, sonunda beklediğimden bile büyük tehlikeler getirdiğini defalarca ispatladı.

bütün imkanlarına rağmen devletimiz onyıllardır tüm nüfusumuzun bağlı olmak isteyeceği stratejiyi (öngörüsüzlükten veya ihanetlerden dolayı) gütmedi veya (hatalardan dolayı) güdemedi. şimdi vatansever gençler bile ümidini kaybedip demokratik öncelikleri olan hukuk devletlerinde kendine alan bulmaya çalışıyor. malum, demokrasi ve hukuk(bkz: adalet) olmazsa iş ve can güvencesi de olmaz.

vardığımız nokta: birbirimize düştük. eskiden iki-üç rakip grup vardı, şimdiyse herkes birbirini yiyor.

devamını okuyayım »