papatya

  • 490
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

denizli ağzı

bu siveden bir kac kelime;
dığan: tava
haranı: tencere
emmi: amca
aba: abla
gellaba: gelin abla
bılla: abla
yaygı: ortu
sopeşkiri: sofra peşkiri
langar
dirgen
çanak
gasnak: kasnak
sövmek
sarot: havuc (sari ot)

simdilik aklima gelenler.

bir de simdiki zaman eki -(e/a)bba dir. mesela;
gelibba -- geliyor
yapibba -- yapiyor
sovübba -- sovüyor
bu ek antalya tarafina dogru inince -(e/a)batırı ya doner.
gelibatırı -- geliyor

gelecek zaman ekindeki (ecek, acak,..) bastaki -e,-a,.. atilir. sadece -cek, cak,...

bir de genellikle -nın'la biten kelimeler, bu -nın'dan once gelen heceler kalın olduklari icin yumusamaya ugrarlar, ve de -nın nazal n denen harfe donusur. mesela yukarıda bahsi gecen kufur; ananın ... burda anegn yazmak okunusunu karsilayamiyor. son a harfini ingilizcedeki align kelimesinde a'nin okunusu gibi okuyun, -nın'ida nazal n ile okuyun, bak iste simdi denizli sivesi ile soylediniz. (aslinda eger herhangi bir kelimenin sonuna -n ile biten bir ek geldiyse onu nazal n ile bitirmek gerekiyor. ama -n kelimenin kendine aitse normal -n ile bitirmek gerekir. mesela gelin, normal okunur. ama gelinin burda sondaki -in de nazal n kullanmak gerekir. tabii aslinda genellememek lazim.)

eger bir kelime sert ve keskin okunuyorsa o mutlaka yumusayacaktir. mesela keskin degil de gesgin. aslinda tam g de degil. g ile k arasi bir ses.

yani oyle agiz yayilip bukulmez. amac agizin minimum hareketiyle maksimum miktarda kelime soyleyebilmektir. yani akıllı adamlar, enerjiden ve zamandan tasarruf ediyorlar.

son bir ornekle bitireyim; kasnağın bacağı kırılmış yerine gasnagn (burada nazal n) bacaa gırılmış deyin bakalım, hangisinde ağızınız daha az oynadı?

devamını okuyayım »
17.02.2004 08:59