papaz erigi yiyen papa

  • 2053
  • 41
  • 4
  • 0
  • 5 gün önce

malta

pahalılıkla ilgili şeyler yazılınca inanamadığım ülkecik. malta dışında başka bir ülkede yaşamadım, diğer ülkelerdeki market fiyatlarından haberim yok. turist olarak gittiğim ülkeler oldu ama yaşamakla, tatil farklı şeyler olduğu için fiyatlara dikkat etmedim hiçbir zaman ama ada ülkesi olduğu için fiyatlar biraz şaşırtıcı gelebilir sizlere.

1 lt suya 12 eu istendiği yazılmış, ben 12 eu’ya aylık su ihtiyacımı karşılıyordum. 6’lı 1.5 litrelik sular 3 eu falandı geçen sene. gece hayatı pahalı diyeni döverim, en pahalı kokteyler(alkollü) 6 eu idi. keza biralar gece kulüplerinde 2-3 eu arasında. marketlerde ise 1-1.5 eu arasında. hatta sliema’da bir markette efes kutu bira satan bir yer var 1 kutu efes 85 cent idi.

evet, malta’nın ekonomisi kumar/bahis, turizm ve dil okullarıyla döner. ülkede tarım yoktur çünkü tarıma elverişli arazisi yoktur. çiftçilik de yoktur. en taze et 3-4 aylık ve bu etler yeni zelanda’dan gelir. o yüzden taze et yemeyi sevenler için uygun bir yer değil ama buna rağmen et fiyatları inanılmaz ucuzdur. 1 kilo kıymayı 7 euro’ya alırdım ve o da tek yaşadığım için uzun süre yeterdi bana.

bir tane bizim bim misali bir marketleri var, isveç menşeli lidl, 100 euro’ya 1 aylık ihtiyacımı giderirdim. 3 büyük poşetle çıkardım hatta marketten. 2 tane türk marketi var ülkede; biri bugibba’da diğeri ise gzira’da. gzira’daki biraz pahalıdır ama türkiye’ye dair her şey vardır. sahibi ise sağlam fenerbahçelidir, her hafta fenerbahçe maçlarını kaçırmazdık. çok severdim kendisini *

eğer ki canınız türk yemekleri çekerse gzira’nın girişinde, sahil kısmında moo’s kebap vardır. sahipleri ve çalışanlarının çoğu türktür ve hepsi çok iyidir. eğer giderseniz orada çalışan emin abi’ye selamlar olsun *. burası konsteptini değiştirmişti geçen yıl, türk kahvaltısı verir, lahmacun ve pide yapardı. bunun yanında ise türk yemekleri de bulunmaktadır ve ayrıca simiti, poğaçası, sarması, çiğ köftesi, mercimek köftesi ve arnavut ciğeri de. rakınızı içip, süper lig maçlarını da izleyebilirsiniz.

malta’daki evlerin çoğu eski ve malta taşından yapılır. bundan mütevellit ısı yalıtımı yoktur. kışları inanılmaz rutubet yapar ve sizi hasta eder. mümkünse yeni evleri tercih ediniz. ısınma sistemi klimadır. klimayı isterseniz 7/24 çalıştırın yine de geleceği fatura en fazla 50 euro’dur. ucuzdur elektrik yani. ev sahipleri biraz egoludur. siz evde olun olmayın, anahtarla açıp her an, her saat girebilir ki bu konuda kötü tecrübelerim ve kendisiyle de kavga etmişliğim vardır.

evsiz insan göremezsiniz malta’da, 4 kişilik ailenin 4’ünde de araba bulunur. araba fiyatları inanılmaz ucuzdur. tek maaşla 2 araba alabilirsiniz hatta. türkiye’deki fiyatları 20-25 bin tl’yi bulan arabalar orada 500 euro’dur.

st.julians’taki en kral restoranlardaki, en kral eti yeseniz bile maksimum 30 euro öderseniz. iddia ediyorum pizza yemekten bıkacaksınız, her 5 metrede bir pizzacılar bulunur ama en kral pizzacı sliema’dan ballutta’ya giden sahil yolundaki ‘vecchia napoli’dir. yaz mevsimlerinde oturmak için sıra beklersiniz.

gece hayatı çok iyi değildir. öğrenci ağırlıklı bir ülke olduğu için çok ergen kaynar. en popüler yerleri pachaville’dir. hafta sonları yaz aylarında tıklım tıklımdır ama çoğu mekan leştir. bunların dışında twente two diye bir mekan vardır ki pacheville’nin yanında daha elit insanlar takılır. benim sürekli gittiğim mekan ise, sliema ve gzira’nın girişinde bulunan manoel island’taki ‘funky&munky’dir. tam bir salaş mekan. inanılmaz keyif aldığım bir yerdi.

tarihi yerleri vardır. mesela; başkenti valletta sokaklarını gezmesi çok keyiflidir. her yerde cumbalı evler vardır. mdina vardır bir de ama öyle çok aman aman bir yeri değildir.
zaten malta’da göreceğiniz yerler kısıtlıdır; valletta-mdina-temel reis köyü ve diğer ufak 2 tane adası. yani 5 gün bile sürmez bu ülkenin her yerini gezip/dolaşmak.

eğer tatil için gitmeyi planlıyorsanız euro’nun pahalılığını göz önünde bulundurup çok daha güzel ülkelere gidebilirsiniz. inanın değmez buraya vereceğiniz paralara. temmuz ve ağustos aylarında sıcaktan nefes alamazsınız ve burnunuzdan gelir tatiliniz. kışları ise ikliminden dolayı soğuktur. hatta bazen öyle soğuk olur ki ‘çöl soğuğu’ denir ona. kemikleriniz titrer. 2017 ağustos ayında kuzenim ve eşi gelmişti bana 5 günlüğüne ama 3.günden çok sıkıldılar ve sıcaktan bunalıp kaçtılar *

eğer yaşamak için gidecekseniz; yanınıza bolca ilaç alın. havası ve suyu 1 hafta dolmadan yatağa yatırıyor. bunların dışında sarı görmekten bıkacaksınız. binaları hep sarı, adanın orta kısımlarına doğru gittiğinizde kendinizi orta doğu’da sanırsınız. öyle sarı bir ülke yani.

iyi/kötü bu yıl içerisine kadar 2 yıl yaşadığım ülke/ülkecik. özlüyor muyum? burnumda tütüyor aq.

devamını okuyayım »