paramezonefrik kanal

  • 197
  • 4
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

oral glukoz tolerans testi

canan karatay'ın şuursuzca ve bilinçsizce yerden yere vurduğu glukoz tolerans testi.öncelikle canan karatay'dan başlayalım.son zamanlardaki hal,tavır ve davranışları gerçekten psikiyatri muayenesini hakeder cinsten.neyse zaten ekran önüne hangi hekim çıksa böyle bilinç bulanıklığı yaşıyor diyelim ve gelelim şeker yüklemesine.asıl adı oral glukoz tolerans testi.isminden de anlaşılabileceği üzere hastanın vücudunun oral yoldan verilen ve kanda yükselen glukoz seviyelerini tolere edebilme yetisini değerlendirmek üzere geliştirilen bir test.daha anlaşılabilir bir dille vücuda verilen glukoz normal bir insanda insülin hormonu sayesinde kanda belirli seviyelerde tutulur ve böylece kan şekerimiz çok yükselmez.ancak bazı insanlarda bu insülin hormonu ya az salgılanır yada periferik dokularda insüline karşı bir direnç mevcudiyeti nedeniyle kan şekeri yüksek olarak gözlenir ki biz bu hastalara diyabet hastası diyoruz.

gebelik ise insülin direncinin fizyolojik olarak arttığı bir durumdur.yani gebeler şeker hastalığına yatkındırlar.böyle bir yatkınlık söz konusu iken bu hastaları yakalamanın en basit yolu tarama testleridir.işte gebelikte yapılan bu tarama testi ise 50 gram şeker yükleme testidir.risk faktörü olmayan hastalarda ( önceki gebelikte şeker hastalığı,ailede 1. derece yakınlarda diyabet öyküsü , obezite gibi) 24-28. gebelik haftaları arasında 50 gram şeker yükleme testi yapılır.american college of obstetricians and gynecologists (acog) da bunu önermektedir.ha tabi canan karatay kadar bilemezler derseniz orasına birşey diyemeyeceğim.50 gram şeker yükleme testinde >140 mg/dl ve üzerindeki değerler pozitif kabul edilir ve bu hastalara 100 gr şeker yükleme testi yapılarak gestasyonel diyabetes mellitus (gdm) tanısı konulur.

gelgelelim bu testi yaptırmasak ne olur.bunu konuşabilmemiz için önce gebelikteki şeker hastalığının anneye ve bebeğe ne gibi komplikasyonlar yaratabileceğinden konuşmamız gerekir.bebekte başta kalp olmak üzere böbrek , omurilik , beyin ve sinir gelişimi anomalilerine yol açabileceği gibi anne karnındayken ani ölüm de gerçekleşebilir.anne de ise gebelikten sonra şeker hastalığının sebat etmesi (yaklaşık %33-50 oranında) , doğum şeklinin sezaryen olma ihtimalinin artması , doğum sonrası kanama riski ,enfeksiyon riski vs.. ha bu arada şeker hastası gebelerin bebeklerinin akciğerleri daha yavaş matüre olur yani bebeğin doğum sonrası solunum sıkıntısıda ortaya çıkabilir..peki efendim bunları önlemek için birşey yapamaz mıyız.. tabiki yapabiliriz.bu saydığım komplikasyonlar genellikle kan şekerleri düzenli gitmeyen ve yüksek seyreden şeker hastalarında görülmekte.. yani biz hastanın kan şekerlerini düzenleyebilirsek (diyetle yada insülin kullanarak) bu hastalarda oluşabilecek komplikasyon riskini minimalize edebiliriz.. bu testi yaptırmayıp gebeliğe devam ettiğimizde gebelikte gelişebilecek bir şeker hastalıgından bihaber olma ihtimalimiz var.. e ama semptom vermez mi işte çok susama , çok işeme , çok yeme isteği (polidipsi,poliüri,polifaji) gibi.. evet bunlar diyabet semptomları ama unutmayın ki bizim hastalarımız gebe..gebeler her semptomu gebeliğe bağlamaya meyillidirler ki gerçektende çok fazla idrara çıkarlar (rahmin büyümesine bağlı idrar torbasına mekanik bası nedeniye) ve çok fazla yerler (bu biraz psikolojik). o yüzden gebe bir hastanın semptomlarının farkında olma ihtimali biraz düşüktür. bu yüzden bihaber bir şekilde kan şekerleri yüksek olarak gebeliği devam ettiriyor olabilirler.. tanı almadıklarından hiçbir hekim onların kan şekerlerini düzenleme ihtiyacı hissetmeyecektir..işte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifemiz gebeleri 24. gebelik haftası gibi erken bir haftada tarayarak şeker hastası olanları tespit etmek ve bu hastaların kan şekerlerini düzenleyerek onları olası olumsuz sonuçlardan korumaktır.. sayın karatay hayatı boyunca , doğum yapmasına 1 hafta kalmış bir şeker hastası anneye bebeğinin kalp atışlarının durduğunu ve öldüğünü söylemek mecburiyetinde kalmadığı için bol keseden atıp tutması doğaldır..

devamını okuyayım »
12.10.2014 16:05