pascal nouma

  • 240
  • 8
  • 4
  • 0
  • dün

beşiktaş'ın cenk tosun'u everton'a itelemesi

şimdi eğer bir itelenme ya da kakalanmadan bahsedilecekse akla gelen ilk örnekler, robin van persie'nin fenerbahçe'ye itelenmesidir yada ozan tufan'ın yine koca çınar kulübe kakalanmasıdır. cenk'e gelirsek ortada itelenme falan yok. sizin avrupa'da, özellikle ingiltere'de transfer piyasasında dönen paralardan haberiniz yok herhalde. 27 milyon euro adamlar için komik paralar. defans, bek oyuncularına daha fazla paralar veriliyor çatır çatır. diğer liglerde arap, çin sermayesi dönüyor.

sizin götü boklu liginizin izleyicisi yok. yurtdışında maçlar beinsport sayesinde gösterilmeye başlandı. o da adamlar elinde yayın haklarını bulundurdukları ülkelerde promosyon olarak gösteriyorlar. bizim ingiltere ligini izlemek için para ödediğimiz gibi kimse para falan ödemiyor. zaten ödemesi aklımıza dahi gelmez. ama avrupa liglerinin alıcısı ve izleyicisi çok fazla. farklı ülke ve kıtalarda izleyicisi var. adamların yayın gelirleri inanılmaz boyutlarda.

eğer cenk tosun ligde tutunur da iyi işlerine devam ederse iki sene içerisinde beşiktaşlılar olarak bizi bin pişman bile edebilir. peki biz cenk'i elimizde tutup daha yüksek rakamlara satabilir miydik? hayır. çünkü bizim ligimiz göz önünde değil. izleyeni takip edeni yok. ligimizde çok iyi işler yapsanız, mesela sezonu 30 golle bile tamamlasanız ligin kalitesi diğer kulüpler için geçerli değil. sadece şampiyonlar ligi maçları ile bu transfer gerçekleşiyor. beşiktaş cenk'i elinde tutup, seneye şampiyonlar liginde oynamayı ve cenk'i daha da parlatmanın kumarını oynayamaz.

çok çok akıllı transferdir. alanın elince patlasa cenk için üzülsek de kazandığımız para için mutlu oluruz. daha yüksek fiyatlara satılsa da cenk için memnun oluruz, gururlanırız. cenk de premier ligde oynama şansını yakalamış. kulüp bedava aldığı oyuncusunu rekor paraya satmış. daha ne isteriz.

devamını okuyayım »
04.01.2018 20:42