pashaa 04

  • 1096
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

yeni başlayanlar için tantuni

öncelikle ilk defa yiyorsanız etli tantuni yemeniz tavsiye edilir lakin tavuk tantuniyi daha sonra yersiniz.. eğer imkanınız varsa mersinde yiyin tantuniyi yoksa bulunduğunuz şehirde bir mersinliye danışın nerde yenilebilir diye çünkü yediğiniz kötü tantuni sizi soğutabilir bundan sonraki tantuni hayatınızdan..

yer ve çeşit belirlendikten sonra gidilir mekana oturulur.. tantuninin tadına varmak için ilk yapılacak şey açık tantuni yemektir.. açık tantuni dediğimiz ince bir lavaşa sarılmış ağzınıza attığınızda sadece tantuninin tadını hissedebileceğiniz dürümdür.. sonra yanına bide mersin üretimi şalgam alırsanız gayet güzel olabilir.. şayet mersin üretimi şalgam yok ise ayrana dönüp güzelim tantuniyi ayranla tüketmeniz tavsiye olunur..

eğer idoymayıp biraz daha yemek istiyorsanız tantuniyi tam bitirmeden yarısına gelince ustaya bir dürüm siparişi daha verinki arası soğumasın bi an önce gelsin.. ustaya sizin "bi takviye" demeniz yetecektir onlar bilir zaten neyi nasıl yaptıklarını..

tantuninin tadını aldıysanız doyuma göre çift lavaş veya tek lavaş tantuni söyleyebilirsiniz artık.. çift lavaş midede zerre boşluk kalmamasına sebebiyet verecektir fakat lavaş tadı bi hayli ağzınızın içinde yer alır.. sade tantuni yoktur içine soğan yeşillik ve domates koyarlar genelde sevmediğiniz nesneyi önceden söylemeniz tavsiye olunur..

tantuni çok farklı bi yiyecektir dikkatle yenmesi rica olunur saygı duyalım bu dürüm çeşidine..

devamını okuyayım »
19.11.2009 15:10