passetto

  • azimli
  • anadolu çocuğu (315)
  • 1055
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

true detective

spoiler vererek entry girmiş olmak adına ilk iki bölümü izlemiş birsi ve birinci sezondan beri true detective diye yanıp tutuşan insan olarak sadece tanıtım amaçlı yayımlanan bir 2. sezon görselini kendimce inceleyerek karakterler hakkındaki fikirlerimi beyan edeceğim. kiminiz bunu spoiler sayabilir dikkat! ama diziden önce yayımlanan poster görseli olduğundan benim yazdıklarım teknik olarak spoiler' a girmiyor. elimden geldiğince bu görselden anlamaya çalıştıklarımı yazacağım.

görseli soldan sağa okumaya başlarsak.

--- spoiler diyen çıkabilir ---

1- en solda colin farrel' ı görüyoruz. kendisi yanıdnakilere nazaran en kadrajın dışına bakan kişi. eline taktığı alet sağolsun kendisinin şiddet yanlısı olan bir yansıması olduğunu düşünmemiz de muhtemel. ancak taktığı broş bir cowboy şapkası. iyi bir cowboy mu kötü bir cowboy' mu nun cevabı aslında biraz elindeki aparttan çıakrıtlabilir. ancak cowboy detayı sadece iyiliği kötülüğü değil aynı zamanda "geneleksel amerikan" fikrine de bizi yaklaştırıyor. keza kendisinin kurduğu ilikilerde bir ahlak temeli olduğunu varsayabiliriz. bedeninin duruşu ve baktığı yöne gelirsek. göğsü açıkta ancak arkaya bakıyor. birşeyden korkmak korunmak gibi bir derdi yok ama şu anda yaşamyan bir karakter bu adam. ne olduysa,geçmişte ,ki trude detective' in birinci sezondan bildiğimiz tarzı gereği bu önemlidir, bu adam o geçmişin karakteri.

2 - soldan ikinci sırada ise mafyatik karakterimizi görüyoruz. kendisini diğer karakterlerden ayıran en büyük özelliği polis olmaması değil. aslında kameraya bakan, kendi önüne değil bize doğru, ileri bakan tek karakterin bu adam olması. gözlükleri hem baktığı yeri, hem kendisini saklıyor. günümüzde bu adamla çok işimiz var diyor sanki.

3 - kadın olan polise gelirsek. bu kadın öncelikli olarak kadın, ellerini göğüsüne çekmiş, önüne kendi gideceği yola bakıyor. arkası, sırtı, ise kesilerek kadrajdan çıkartılmış. geçmişinde ne varsa oraya geri dönmek gibi bir derdi yok bu kadının. elleriyle yaptığı hareketle hem hem cinsel bir organ hem de üremeye, çocuk yetiştirmeye yönelik bir organın, memelerini koruyor gibi duruyor. hem kadınlığı hem cinselliği ile dertleri var, belki de ailevi bir konuda bu cinsellik. neden diye sorarsanız göğüslerin, vajinadan daha çok annelik ve ebeveyn olma ile ilişkili çağrışımı var çünkü. göğüslerini korumak için giydiği ve tutuğu nesne ise çok net bir çelik yelek. korkmuyor değil, ama kendini koruyabileceğine ve ilerleyebileceğine inanıyor bu arkadaşımız. gittiği yolda kendini korurken, kadınlığına da zeval getirteceğini sanmıyorum.* *

4 - en son ve en sağdaki polise geçersek, göğsü kocaman gerilmiş ne ileriye bakmaya dair bir çekincesi var ne de döndüğüne gidebilecek bir yeri. aynı zamanda tek üniformalı polis. daha toy diyebileceğimiz bir izlenim uyandırıyor, diğerlerinin yanında bu duruş. cebinde iki kalemi var? alakasız mı değil bence. bu karakterde bir ikililik var. iki yaşamı var demiyorum. iki yaşamdan birisine yönelmesi gereken noktada karşımıza çıkacak bence. bu nesnelerin kalem olması ise daha öğreneceği, bulacağı, keşfedeceği çok şey olduğuna dair bir ifade biçimi olabilir. karakterler arasında bedensel olarak en irisi olsa da bir yandan görselde tek tam dik durmayan kişi aynı zamanda. içine kapanık, sakladığı, farketmekten çekindiği bir şeyler var. göğsündeki polis rozetini de unutmamak lazım. hikayedeki modern adalet yapısının bu karakterden gelebileceğini anlatmaya çalışıyor olabilir.*

son olarak karakterlerin sıralanmasına gelirsem görselde. 1. karakterden ikinci karaktere geçişle başlayacak öyküsel anlatım. kadın karakterin colin farrel ile arasındaki bağlantı ise o mafyatik adam olacak gibi. hatta ne yalan söyeyim colin farrel gidici gibi, sanki günümüzün uzağına düşüp sadece geçmişte var olacak bir karakter. bir yandan bu kadın hem olmayan geçmişini, hem sırtını, toy polise dayayacak gibi. toy polis ise kendini daha fazla korumaya almaya meyilli gibi zaten, o kadının arkasında kalarak.

edit: görselin ortasına yazılan "we get the world we deserve" yazısından hiç bahsetmemek garip olmuş tabi. yazının grafik olarak bir değeri yok zaten tasarımda, düm düz yazmışlar. ha bu sözle ne denilmeye çalıştığına takılıyorsak bunu game of thrones' un bunca zaman kullandığı "all men must die" olayı gibi düşünebiliriz. gayet net yani, herkes hak ettiği dünyada yaşayacak.

--- spoiler diyen çıakbilir ---

buradan bam başka bir yere gelmek istiyorum, title sekansından, müziğine, posterinden, billboard'una oradan instagram, facebook gibi yerler için üretilen sosyal medya görseline kadar özenilen bir iş true detective. isterseniz her bir saniyesini, karesini tek tek görsel olarak inceleyebileceğimiz kadar da dolu. yazanların, çekenlerin, görüntüye dökenlerin, müziğini yapanların, bu hikayelerin çok ötesinde anlam üretmeye çalışan herkesin emeğine, eline sağlık.

hakikatten çok seviyorum ben bu diziyi*. çok daha da severiz gibi duruyor zaten yakın gelecekte.

devamını okuyayım »