patlak fermuar

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (532)
  • 5568
  • 28
  • 4
  • 0
  • 3 gün önce

ekşi itiraf

bir hafta önce kardeşim büyük bir epilepsi nöbeti geçirdi. armağan. zihinsel ve bedensel engelli. üvey babamın ilk eşinden olan oğlu. yaşı 28. yaşama sevgiyle tutunma nedenim. her şeyim annemden öte sevdiğim. canım kardeşim. bir tanem. gözlerinde yaşama ümidini bulduğum parçam.

ben 15 yaşındayken geldi evimize. babaannesi bakmış senelerce. annesi olacak kadın utanımş reddetmiş. ne analar diğmi. geldiğinde perişandı üstündeki elbiseleri sidik kokuyordu altı bezleniyordu kardeşimin. annem ben bakarım dedi. benim oğlumdan ne farkı var. benim annem dedim işte benim annem böyle olmalıydı. gurur duydum annemle. armağanı yıkadı annem elbiselerin hepsini çöpe attı benim ufaklıklarımı giydirdi. zamanla annemle benim aramda güçlü bir bağ kurdu armağan. engelli bir insanın dünyasına bakış açım değişti. onları daha çok sevmeye başladım armağan sayesinde.

sadece kelimeleri telaffuz eden kardeşim zamanla cümle kurmaya dillenmeye başladı. ilk kez epilepsi nöbetini benim yanımda geçirmişti. hayatımda böyle bir şeyle karşılaşmadığım için yapabildiğim tek şey onu yan çevirip komşuları çağırmak oldu. evet anladım ki epilepsi hastaları ne sıcağa ne de soğuğa gelebiliyorlardı. 10 yıl içinde 3 kez epilepsi nöbeti geçirdi. ama geçen hafta.

geçen hafta sancılı yaklaşık 15 dakika süren ağrılı bir nöbet daha geçirdi. ölüyo sandım. pazar sabahı saat 05.55. ellerini açtım gözlerime bakıp ağzından köpükler çıkarıyordu. ellerimi sıktı sıktı. bir an tuvalete koşup o sinirle ağladım. cebimde beş kuruş lira yok. taksiye verecek param yok. kardeşim gözümün önünde ölüyor herhalde dedim. o an çaresizlik ve isyanla örülü dört duvar arasında tanrıya isyan ettim. neden tanrım neden. hem ona bedenen ve zihinen engel verdiğin yetmiyormuş gibi birde epilepsi hastalığını vermen neden. yarım saat konuşamadı kardeşim. kendine geldiğinde bana bakıp ellerimi öptü bende onun ellerini. ağladım saatlerce. canım kardeşim o benim. onu çok seviyorum çok. sevgi emektir.

devamını okuyayım »
10.07.2011 21:24