peaceoloji

  • 238
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

wiz khalifa

yaklaşık 2-3 yıldır çıkması beklenen rolling papers 2 albümünü dün gece düşüren efsane

öncelikle kendisini 2009 kush and orange juice maxtape inden beri dinleyen bir dinleyici olarak wiz khalifa 'nın müziğinin yıllar içinde uğradığı değişime biraz değinmek istiyorum. kendisi günümüzde 2008 ve sonrası rap jenerasyonunda üretkenlik konusunda kesinlikle tek başına zirveye oynayan bir sanatçıdır. bu albümle beraber tam 9. studio albümü çıkartmıştır kendisi. sırasıyla ;

show and prove
flight school
deal or no deal
rolling papers - atlantic records serüveninin başladığı albüm
mac and devin go to high school
o.ı.f.c.
blacchollywood
khalifa
rolling papers 2

mixtape lerine göz atacak olursak;

prince of the city
prince of the city 2
burn after rolling
kush and orange juice - legandary -
cabin fever
cabin fever 2
taylor alderdice
28 grams
cabin fever 3
laugh now fly later

bu kadar geniş bir discography 'ye sahip olup hala 25 parçalık bir albümü üretebiliyor olması kendisinin ciddi anlamda bu işin erbabı ve artık old school kategorisine konulmasının zamanının geldiğini göstergesidir. şuan piyasada bulunun hiçbir rapper bu kadar üretken olmadı ve muhtemelen de olamayacak.

bu adam hakkında herhangi bir üstünkörü yorum yapmamak adına yaptığı işlerden haberdar olmak hem sizin için, hemde burayı okuyup bir şeyler hakkında bilgi almak isteyen milyonlar için yapılacak en hayırlı şey olacaktır.

rolling papers 2 'ye yani asıl konumuza dönecek olursak, bu albüm wiz için gerçekten ilk rolling papers kadar önem arz ediyor diyebiliriz ve bunu kendide bazı röpörtajlarında söyledi. herkes her yerde youtube'daki her videoların altına "we miss old wiz" gibisinden yorumlar yazıyorlar. fakat anlamadıkları şey müzik endüstrisinin artık 2010 lardaki gibi olmamasıdır. wiz çoğu röpörtajında kendisini rap müziğin her dalında her türünde master seviyeye getirmek istediğini belirtiyor. tek bir tarzda takılı kalmamak için yılardır inanılmaz derecede çaba sarf ediyor. her albümünde işlediği konu genelde aynı, live life smoke weed ve positive vibe. fakat bu konuyu dile getirme şekli her albümünde farklı. bunu ilk olarak blacchollywood albümü ve 28 grams mixtape i denemeye başladı. kendisi trap altyapısına ve auto tune teknolojisine bu iki proje ile adım attı ve bunu tam olarak 2014 yazının başında yaptı. daha auto tune denen şey travis scott ile mainstream hale getirilmeden önce. we dem boyz

bu albümde bize genel olarak wiz, bütün türlerinden era larında tınılarında yada adına her ne derseniz hepsinden bir demeç sundu. kendisinin de bu albümle yapmak istediği tam olarak buydu. yıllarca bunun için hazırlandı ve çabaladı. ocean parçası ile bize kush and orange juice era sından göz kırptı. penthouse parçası ile trap bokunun hala iddialı bir temsilcisi olduğunu gözümüze gözümüze soktu. 420 freestyle ile bir şeylere olan ve yıllardır süren aşkını tekrardan bize hatırlattı. b ok parçası ile bize hayatının özetini bir şair edası ile anlattı. fr fr ile yeni jenerasyona şans verip flowunun ve dope müzik tanımının bir kez daha altını çizmiş oldu.

25 parçanın hepsine örnek vereceğimi düşünmediniz umarım. swh. kendisi daha 30 yaşında ve gerçekten kariyer olarak kendisine bu piyasada çoktan sağlam bir yer edinmiş durumda. kendisi her albümünde bir öğretmen edasıyla yapmak istediği türü en hakkını vererek ve en başarılı bir şekilde söylemiştir ve söyleye devam edecektir.

bir kez daha içten bir şekilde söylemek gerekiyor sanırım;

(bkz: taylor gang or die)

devamını okuyayım »