pechorin

  • 2145
  • 17
  • 5
  • 0
  • dün

31 mart 2019 akp oyunun %35'e düşmesi

bu seçimlerin en dramatik sonucu akp’nin artık oylarının %15’ini kaybedip iktidar tekelini kaybetmesidir. bir önceki seçimlere kıyasla akp destekçilerinin %30’u partisinden vaz geçip, muhalefete geçmiştir.

31 mart seçimlerinde akp %44,3 oy aldı. ittifak sistemi gereği bu oyların içerisinde mhp’li olup da akp’ye oy verenler de var. tabii aynı şekilde, akp’liler de aday göstermedikleri yerlerde mhp’ye oy verdiler. ancak, ortak girilen yer olup da adayın mhp’den olduğu yerler çok çok daha az.

şimdi yaklaşık bir hesap yapalım: 9 ay önceki seçimlerde mhp %11,4 oy aldı. bana göre, yükselen milliyetçilik gereği mhp oyları artmış bile olabilir, ama biz aynı kaldığını varsayalım. bu seçimlerde bu orandan, akp’li olup da mhp’li ortak adaya oy verenlerin oluşturduğu %2-3’lük kısmı çıkartırsak, yaklaşık %8-9 eder. bu oran, yaklaşık olarak, mhp’li olup da ittifak gereği akp’ye oy atanların yüzdesini verir. %44,4’ten de %8-9’u çıkartırsak, yaklaşık olarak akp’nin kendi orijinal seçmen kitlesine ulaşırız ki, bu da %35 civarı eder. bu seçimlerde akp’nin kendi seçmen kitlesinde dramatik bir düşüş söz konusudur.

(bu hesabı neden mhp’nin bu seçimde aldığı %7,4 oy üzerinden yapamıyoruz? çünkü ittifak sistemi gereği, akp ve mhp lilerin ortak aday gösterdikleri yerlerde akp’li adayların oranı çok daha yüksek. bu yüzden de mhp’lilerin çoğu aslında akp’li adaya oy atmış oldular. bu yüzden de, akp’nin oyu aslında olduğundan çok daha yüksek, mhp’nin gerçek oyu da çok daha düşük çıkıyor. aksi takdirde, mhp’nin oyunun 9 ay önceki seçime göre %11’den %7’ye düştüğünü, seçmeninin %30’unun mhp’den vaz geçtiğini kabul etmek gerekir ki, böyle bir şey yok. tam tersine, beka vs söylemlerle mhp oyu artmış bile olabilir)

akp’nin “ittifak sistemi” gibi, partilerin gerçek seçmenlerini net bir şekilde hesaplamayı imkansız kılan bir sistemi ısrarla savunmalarının asıl nedeni de bu gerçeği olabildiğince gözlerden saklamaktır.

bu sonuçlar türkiye’nin kısa ve uzun vadeli geleceğini temelden değiştirecek niteliktedir. bunu eminim mhp de görmeye başlamıştır. yakında bu ittifaktan fayda değil, zarar gören taraf olduklarını fark edeceklerdir.

yarından itibaren devasa bir propaganda makinesi bu gerçeği gözlerden gizlemek için harekete geçecektir. o yüzden, herkesin bu sonuçların ne anlama geldiğini görmesi gerekiyor.

bundan sonra türkiye’nin geleceğinde ne erdoğan ne akp ne de “yeni türkiye” olacaktır. herkese hayırlı olsun.

var olan bu yeni durumun, oy yüzdelerinden daha dramatik sonuçları da olacaktır. bütün iş alemi, basın, siyasetçiler, yargı, asker, polis, kısacası askeri ve sivil bürokrasi bugün bu gerçekle yüzleşiyor. çok kısa bir sürede ülkede bir çok dengenin değişeceğini görebiliriz. ayrıca dış alemin erdoğan’a olan yaklaşımı da buna paralel bir seyir izleyecektir.

“yeni türkiye” ve “dindar ve kindar nesil” hayalleri sadece bir sene içerisinde yıkıldı. türk halkı ne başkanlıktan, ne tek adam yönetiminden, ne de yeni türkiye’den hoşlanmadı ve çözülme giderek daha da hızlanacaktır.

bundan sonra mesele, var olan yönetim bloku bu gerçeği kabul edecek mi, etmeyecek mi meselesidir. ikinci durumda süreç biraz daha sancılı geçer, tek fark bu olur.

devamını okuyayım »