pendragoninator

  • azimli
  • hırçın golcü (292)
  • 2245
  • 32
  • 15
  • 6
  • bugün

kadın cinayetlerinde erkek dayanışması gerçeği

iyi günler. daha dün bu ülkede en az 4 tane kadın erkekler tarafından katledildi. ve tabi ki bu olur olmaz yaşanan "ama kadınlar da öyle tercih ediyolar" başlıkları, daha aynı gün popüler olan "kadınların sevmemesi" başlığı, ya da serkan inciye hak vermeceler kısaca hortlayan "tercih" gerizekalılıkları beni böyle bir başlık yazmaya itti. benzer şekilde sorunlu başlıklar, bir kadın bir erkeği reddedince ne hisseder, işte merhaba diyince karşılık alamamakla ilgili, çok iyi bir insan olunduğu halde ilişki kuramamasıyla ilgili başlıklar var. bir sürü de hortladı ya da ortaya çıktı. bildiğimiz kadarıyla 4 kadının katledildiği bir gün bu sözlükte yine kadınların tercihleri, istekleri, hayatları aşağılanmaya çalışıldı.

artık bunların bilinçsiz yapılmadığını konuşma vaktimiz gelmedi mi? ortada öldürülmüş kadınlar varken, hatta çoğu zaman katille olan yakınlıkları ilişkileri bile kesinleşmemişken, bazı insanların katil olmasını değil de herhangi bir kadının katil olma potansiyeline sahip bir erkekle ilişki yaşamış olma ihtimali sözlükte yer kaplıyor. bu öyle herkesin iddia ettiği gibi "ya ama kötü bi şey mi diyoruz işte suçlu erkeklerle beraber olmayın" diyerek yapılan bir kadınları koruma çalışması değil. keza burada bütün kadın kazanımlarına ağzınıza geleni söyleyip, kadınların sizi reddetme hakkına nefret saçıp, haklarını aramaya çalışan kadınlara isimler takıp aşağılayarak korumaya çalışıyor olduğunuza inanmıyorum kadınları.

böyle savların ortaya atılmasının ve kadın olmayan yazarlar tarafından çoşkuyla benimsenmesinin çok basit bir sebebi var. erkek dayanışması, normalde olumlu bir anlama gelmesi gereken, belki hak mücadelesi için kullanılabilecek bir kavram katillerin suçlarını hafifletmek için, kadınların hayatlarını korkuyla yaşamasının kendilerine getirdiği avantajlardan vazgeçmemek için, sorumluluk kabul etmemek için birbirinin sırtını sıvazlamaya yarıyor.

keza bu sözlükte kadınların katledilmesi yazarlar tarafından açıkça* övüldüğünde bile bunların savunulacak tarafları bulundu. gözler kapatıldı. kadınlar sayfalarca yaşadıkları tacizleri ve şiddet olaylarını yazdılar, sözlüğün bundan çıkarabildiği "ha yani güzel demek istiyo bu kadınlar" oldu. yani sayfa sayfa, kadınları değil tacizcileri anladınız. bunun yanında kadınların hangi şartlarda şiddeti hak ettiğine dair, 1500 lira nafaka ödeyen bir insanın katil olmasının aslında anlaşılabilir ve makul olduğunu değerlendirdiğiniz içerikler de mevcut.

bugün hala insanların bu şekilde canice katledilebiliyor olması, katilin isimleri belli olmasına rağmen onları değil de "onları tercih ettiğini düşündüğünüz kadınların" ağzınıza yapışması hiç şaşırtıcı değil. kadın cinayetlerini destekleyen, kadınlara şiddet uygulayabilecek insanlara cesaret verdiğiniz, kadın mücadelesini aşağıladığınız, kadınları hedef haline getirdiğiniz içerikler oldukça her cinayette sizin de parmağınız var ve olacak.

bu dayanışma, bu tacizciyi, saldırganı, tecavüzcüyü anlama ve hak verme haliniz cinayetlerin asıl gerçeğidir.

devamını okuyayım »