pey akcesi

  • 1867
  • 75
  • 19
  • 0
  • dün

the great barrington declaration

abd'nin massachusetts eyaletindeki bölgenin ismini alan bildiri, burada üç bilim insanının imzasıyla başlayıp, dünyanın farklı bölgelerinden 6000'e yakın bilim insanı ve sağlık uzmanının yanı sıra 50 bin kişinin imzasını aldı.

ilk imzacılar, oxford üniversitesi'nden sunetra gupta, stanford üniversitesi'nden jay bhattacharya ve harvard üniversitesi'nden martin kulldorff.

hükümetlere koronavirüs stratejilerini değiştirme çağrısında bulunarak, toplumun zayıf kesimlerinin koruma altına alınması, genç ve sağlıklı kişilerin ise normal yaşamlarına dönmesine izin verilmesini istiyorlar.

düşük risk gruplarında koronavirüsün yayılması ve böylece nüfusun önemli bir kesiminin virüse karşı bağışıklık kazanmasıyla salgının dindirilmesi öneriliyor.

bildiride, aşı bulununcaya dek uygulanacak kısıtlama politikalarının toplumda "tamir edilemez hasara" yol açacağı ve kısıtlı imkanlara sahip olanların bundan daha fazla etkileneceği belirtiliyor.

bildiride, kısıtlamalar nedeniyle çocuklarda aşılama oranlarının düşmesine, kalp ve kanser hastalarının bakımı ve tedavisinin zarar gördüğüne dikkat çekiliyor.

yaşlılar ve hastalık sahibi kişilerde koronavirüs riskinin bin kat daha fazla olduğu, çocuklar açısından ise gribin covid-19'dan daha riskli olduğu ifade ediliyor.

bildiride, okulların ve üniversitelerin örgün eğitim için açılması, spor ve kültürel aktivitelerin başlamasına izin verilmesi, restoranların açılması da öneriliyor.

tam metni linkten okunabilir.

(imzalayanlar arasında; londra queen mary üniversitesi’nden
davranışsal finans uzmanı prof. dr. yaz gülnur muradoğlu'da yer alıyor. )

https://gbdeclaration.org/

devamını okuyayım »