pikrua

  • 18
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 ay önce

turkcell superonline

bir internet servis sağlayamayıcısı. *

22 gün önce bilecikten balıkesire nakil talebine bulunduk, 7 iş günü içinde nakilin gerçekleşeceğini söylediler, peki dedik. tüm planı ona göre yaptık. yarım saat önce aradığımda "hmm evet hala gerçekleşmemiş nakil işlemi" diyor.

yedinci iş gününün sonunda aradım, 48 saat içinde çözülücek dendi. böyle diyince inanıyor tabi insan. 2 gün sonra şaşırdım allah allah noluyo diye aradım "evet durumunuzun aciliyetini bildirdim, işleminizi hızlandırma talebine bulundum" dedi.

bu cümleyi 8-9 farklı müşteri temsilcisinden duyacağımı bilsem konuşmaları kaydeder remix filan yapardım. işleminizi hızlandırma talebine bulundum. hepsine tek tek öğretmişler mükemmel bir sistem, her aradığımda hızlanıyor işlem. 8-9 kere hızlandırdılar nakil talebimi, sağ olsunlar.

yarın okula dönüyorum. 2.5 aylık tatilimin 4te 1i zehir oldu, kaldı ki internetten para kazanıp harçlığını çıkaran biriyim (biriydim), 3 haftadır yatıyorum fakir fakir dönücem okula.

tl;dr: 22 gündür bir adresi taşıyamadılar, her gün arıyıp durumu sorduğumda hiçbir şey yapmayıp işleminizi hızlandırma talebine bulundum, dediler. taahhütlü kullanıcılarını keriz yerine koyan, utanması olmayan, kendini tekel bellemiş bir firma.

1 kasım editi: babamı aradım ve tahmin ettiğim gibi, 2 ayı geçti (70 gün filan) hala daha evde internetimiz yok. bu süre içinde ödemeye de devam ediyoruz, utanması ve etik değerleri olmayan mükemmel bir firma. müşteri hizmetlerinde çalışan vasat insanların "anlıyorum efendim evet haklısınız" demesini dinlemek için para ödüyoruz. evet.

devamını okuyayım »