pindfloyk

  • 145
  • 3
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

samanyolu'nun fotoğrafını çekmek

uzun süredir itina ile uğraştığım konudur. ilgilenenlere bilgiler vermek istersem şöyle sıralayabilirim;

1. beşeri etkenlerden ne kadar uzaklaşırsanız o kadar verimli fotoğraflar elde edersiniz. ışık olmayacak arkadaş yapar veya doğal elinizdeki fenerden başka hiçbir ışık olmayacak açık bir arazide 50 km uzaktaki şehir bile sizin fotoğrafınızı bozacaktır. kısaca be kadar zifiri o kadar iyi.

2. yukarıdaki ışık konusuyla bağlantılı olarak ay takvimine dikkat edeceksiniz dolunayda da bu fotoğraf çekilmez. ayın durumlarını ay batımını vs. gösteren telefon uygulamaları var onları indirin işinizi görür.

3. fotoğraf çekeceğiniz yerde gündüz bir keşif turu yapın gece görülmeyen tehlikelerden uzak kalırsınız hem de kafanıza bir kompozisyon oluşur. lokasyona göre yanınıza ekipman tercihinizi yaparsınız gecenin en soğuk zamanlarında fotoğraf çekeceğiniz için ekstra kıyafet vs. bulundurabilirsiniz.

4. eee sıra geldi ekipmanlara tabi bu sizin elinizde olanlara göre değişir ama kabaca en şart olanları ve alternatifleri yazacağım.
ilk olarak tabiki fotoğraf makinası yüksek iso değerlerine çıkabilen gövdeler kullanmanız sizin fotoğraf kalitenizi arttıracaktır çünkü en düşük 1600 isodan başlayarak 5000 6000 isolara kadar çekilebilir samanyolu eh bunun için full frame gövde avantajdır.
makina kısmı böyle lense gelirsek eğer odak mesafesi olarak geniş açı lensler tercihiniz olacaktır ama odak mesafesinden daha önemli olan lensinizin diyaframıdır. ne kadar hızlı ( 1.4 1.8 2.8 vs.) lens o kadar temiz sonuçlar demektir. lens diyaframı yavaşladıkça iso değerine yüklemmek zorunda kalacaksınız bu da size gürültü (bkz: noise) olarak geri dönecektir.
ve tabiki sağlam bir tripod bunu söylemeye gerek bile yok aslında bu çekim elde yapılamaz uzun pozlama olacak onun için sağlam bir tripod şart.
tripod dedik tripodun en yakın arkadaşından bahsetmemek olmaz tabiki kumanda makinanızın kendi remote kontrolünü de kullanabilirsiniz ama bu işe el attıysanız kumanda alın derim büyük rahatlık oluyor.
eğer makinanızda wi-fi gibi bir bağlantı özelliği varsa telefona indirilen uygulamalar yardımıyla kumanda işlevi görebilirsiniz. ( ben genede kumanda aldım hem makinanın hem telefonun şarjı bitiyor.)
ana ekipmanları tamamladık şimdi geldi yan ekipmanlara fotoğraf çeken biri için elzem olan şeylerden ikisi yedek pil ve yedek hafıza kartı yanınızda bunlar olsun rahat olursunuz endişe etmezsiniz.
çevresel ekipmanlara gelirsek bir adet el feneri veya kafaya takılan madenci fenerlerinden lazım göz gözü görmüyor hem kendinize zarar verebilirsiniz düşüp hem de tripoda falan çarparsanız makinanız kafa üstü çakılır gece çığlıklarınızı ve ağlamalarınızı tanrılar bile işitir benden söylemesi , ışık bulduk bir de yanınıza kendinizi koruyacak ekipman alın yabani hayvan ( bu insan da olabilir gecenin köründe tüfekle ateş açan insan olayı duydu bu kulaklar) vs. çıkar diye yanınızda mezhebine göre bıçak tabanca çakı bulundurun ummadık anda lazım olur.
çok ekabir adamsanız yanınıza sandalye de alabilirsiniz oturduğunuz yerden çekersiniz mis gibi. gerisi sizin mezhebinize kalmış rakı sofrası bile kurabilirsiniz. (bkz: swh)

5. ekipmanlar kısaca bu kadar ( ne kısası yazarken yoruldum) şimdi gelelim çekim inceliklerine malumunuz (bkz: dünya dönüyor sen ne dersen de) eh siz de dünya üzerinde bulunduğunuzu varsayıyorum sabitsiniz bu sebeple pozlama süreniz max 30 sn olmalı 30 saniyeyi geçen sürelerde dünyanın dönüş hızından kaynaklı yıldızların konumu değişeceği için fotoğrafınıza netlik kaybı oluşacaktır bu da istemediğimiz bir etmen. her zaman heryerde en büyük raw (bkz: raw) raw formatında fotoğraf çekin bana kendinizi rencide ettirmeyin jpeg en en en son ulaşacağınız formattır vaktinizi boşa harcamayın jpeg çekecekseniz dediklerimin tamamını unutup balat'a gidip sümüklü çocuk çekin. diyafram konusuna ekipman kısmında bahsettim ama gene de söyleyeyim en açık diyafram tercihiniz olsun 1.4 1.8 2.8 idealdir ( ben lensimden ötürü f/4 ile çekiyorum idare ediyoruz) . odaklama odaklama odaklama breh breh breh yok şaka şaka basit bir kere lensi manuel odaklamaya alın ve stabilizasyon özelliğini kapatın daha sonra makinanızı live view moduna alın kadrajınızdaki en parlak yıldıza ekran üzerinden zoom yapın ( lensten değil davarlık yapma makinadaki büyüteç tuşu ile) zoom yaptığınız yıldızı lensin netleme halkası ile netleyin ve finito artık net çıkacak galaksimiz ( uğraşamam diyen arkadaşım git lensin odağını sonsuza al bu tembellikle fazla yaşamazsın ama) . odaklama da tamam isoya geldik orası biraz deneme yanılma ama 1600 iso altı pek tatmin etmez 8000 iso üstü gürültüden geçilmez ayarını sen yapacaksın gözüne zevkine göre. hoh iso da bitti yoruldum anasını satayım be neyse devam şimdi geldik ince kısımlara makinanızın mirror lock özelliğini kullanmanızı öneririm nedir diye sormayın sözlükteyiz açın okuyun lan kızdırmayın beni !! farklı pozlamalarda denemeler yapım mesela diyafram sabit olmak şartı ile iso 1600 30 sn iso 3200 20 saniye gibi ne kadar deneme o kadar iyi sonuç. çekim işi de kabaca bu şekilde daha aklıma bir şey gelmiyor biraz şans işi ve sizin tecrübenize kalmış.

elimden geldiğince bilgilendirmeye çalıştım umarım yardımcı olmuşumdur ahali bu işe gönül veren arkadaşlar sizi takdir ediyorum gözlerinizden öpüyorum eğer bir lokasyona gidip beni çağırmazsanız kızarım üzülürüm haberiniz ola. çektiğim fotoğrafları görmek isteyen sorusu olanlar vs. yeşillendirsin elim uyuştu artık telefondan yazıyorum yeter ulan !! hadi kalın sağlıcakla

karanlığınız bol olsun...

devamını okuyayım »
04.10.2017 03:26