pisilerpisisi

  • 224
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

avukatın üstünün aranması

ağzı olanın konuştuğu bir başlık daha. soruyorsunuz ama cevapları araştırmıyorsunuz. koskoca kanuna bu madde neden koyulmuş, avukatın üstünün aranmaması gerektiği neden düşünülmüş olabilir?

sizin güvenliğiniz, hukuki korunmanız ve insan onurunuz için arkadaşlar. bu kanun maddesi avukatın şahsına yarar sağlayan bir madde değil, aksine müvekkilinin haklarını koruyan bir madde. ben anlatıyorum ama benim söylediklerimin ne kadarını anlıyorsunuz bilemiyorum.

yukarıda birisi yazmış akademisyenmiş ve bu kuralın bir saçmalık olduğunu düşünüyormuş, herkes ağır cezada çok hassas delillerle mi geziyormuş?! bakış açısına bakarsak bu şahsın akademisyen olduğuna inanmak güç.

şöyle bir örnek vererek açıklamak isterim. bir boşanma davası düşünelim, ağır ceza olmasın. boşanmanın sebebi zina olsun ve ortada bir takım samimi fotoğraflar, yazışmalar, sms kayıtları olsun. bu çok basit ve sıklıkla karşılaşılan bir dava türüdür. eğer sen avukatın üstünü, çantasını, içindekileri aramak yetkisini polise/güvenliğe verirsen, o çantadaki çok gizli, çok özel fotoğrafları avukattan ve hakimden başka bir de güvenlik hiç gerek olmamasına rağmen görmeyecek mi? o insanın onuru iki paralık olmayacak mı? kaldı ki güvenliğin tanıdık eş dost olması, güvenlikle anlaşıp belgelerden örnek alınması veya belki de belgelere zarar verilmesi ve daha neler de mümkün hale gelmiyor mu?

ben de bir avukatım ve xrayden geçmek, dedektörle aranmak bunlar bizim için dert değil. sorun olan üzerinizin tek tek elle aranması ki asıl hukuk güvenliğini ihlal edecek olan budur güzel kardeşlerim. hiç bir avukat egosunu tatmin etmek için sen beni arayamazsın demez. bunun tek bir sebebi vardır o da bu yukarıda açıkladığım. çarpık mantığınıza hayret ediyorum ve bu yazıyı çok uzun bulup okumayacağınızdan emin olduğum halde kendi vicdanımı rahatlatmak adına yazıyorum.

son bir cümle; adliyeye silahla girip katibini rehin alan hakimi duymadınız mı? hakimlere olan sonsuz güveninizin kaynağı nedir?

bugün avukatları arayıp hakimleri köşeye koyduğunuzda yarın aynı eylemi işlemek isteyecek kişi bu kez eline hakim cübbesi alamayacak mıdır? hakim cübbesi dikmek çok mu zor?

devamını okuyayım »