pisupisu

  • 51
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 ay önce

i tonya

şimdiye kadar izlediğim en güzel biyografi filmi olabilir. oyunculuklar harika, roller cuk oturmuş, dönem çok güzel yansıtılmış, her his seyirciye çok güzel aktarılmış. zaten estetik açısından ne kadar doyurucu olduğunu söylememe gerek bile yok. akıcı olmadığını düşünmüyorum ben çoğu yerinde nefesimi tutarak izledim. hırs dolu bir film, müzikleri de çok güzel çekimleri de.

--- spoiler ---

film biyografi olmanın ötesinde bir çok konuya değiniyor. tonya sevgilisinden dayak yiyor ama dayak yemeyi hakettiğini düşünüyor, yani hiç değilse haketmediğini düşünmüyor. çünkü ailesinde de çok fazla istismara uğramış. annesi dövmüş ve psikolojik baskıyla büyütmüş. zaten babası bırakmış gitmiş, o da ayrı bir travma. e polis memuru bile tonyanın yüzündeki yarayı farketmesine rağmen bunu önemsemiyor. hiçbir yerde adalet yok, saygı yok, sevgi zaten hiç yok. böyle olunca haliyle "ona ilk güzel olduğunu söyleyen salakla" evlenmesi ve o kişinin itliklerini çekmesi çok normal. kadına şiddeti ve çocuk istismarını burada gördük.

çok güzel bir sistem eleştirisi de var. tonyanın ailesi üst sınıf ailelerden olmadığı için ya da kostüm alacak parası olmadığı için buz pateninde çok iyi olmasına rağmen jüri ona düşük puanlar veriyor. sadece bu da değil, rakın rol müziğinde de dans etmesine izin yok illa geleneksel müzikle dans edecek. toplum onu kabul etmemek için elinden geleni yapıyor. e başarıyor da aslında.

shawn karakterinde de insanların aşağılık kompleksiyle hareket ettiğinde neler yapabileceğini görüyoruz. gerçekten hikayenin en büyük ters köşesini bu adam yaptı. hiç beklemezdim. ama teyzem hep derdi, çirkinlerle arkadaş olma çirkinler kıskanç olur sana zarar verir diye. aha al işte. tabi ruh hastası değilse çünkü özel terörle mücadele timlerinde çalıştığını söylüyor ahdjksdk gerçekten çok güldüm orda.

ayrıca tonya her buz pistine çıktığında sanki ben piste çıkmışım gibi gerildim. margot robbie'nin oyunculuğu o kadar iyiydi ki, jeffle ilk tanıştığında o çekingen tavırları, pateninin ipi koptuğunda yaşadığı o çaresizlik. hele başardığında yüzünde oluşan o hırs ve sevinç hali yok mu. resmen "geberin ulan başardım ibneler" diyor gözleri. eğitmenine kızıyor, onu kovuyor ama kızarken bile bir çocuk gibi sinirli ve küskün. her şey sona erdiğinde haksızlığa uğradığı için üzgündü ama yapabileceğinin en iyisini yaptığı için kendisiyle gurur duyuyordu. tek bir pürüz gördüm o da tonyanın buz pateni sahnelerinde efektler biraz fazla abartılıydı ama olsun yine de tüyleri diken diken edecek nitelikteydi. ne diyelim helal olsun sana tonya, harika bir kadınmışsın.

tonyanın annesine ayrı bi bayıldım, kadın haklıydı hep. anneler bilir derler ya, biliyormuş hakikatten. üstelik kadının oyunculuğunu izlerken "ya türkiyedekiler de kendilerine oyuncu diyor işte" dedim içimden. sigarasını yemekte söndürmesi falan. çok güzel yansıtmış, işlemiş, benimsemiş karakteri ya. vallahi helal olsun.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
19.02.2018 02:26