plaza communisti

  • 1400
  • 49
  • 10
  • 3
  • bugün

25 nisan 2019 merkez bankası faiz kararı

edit: üstteki entry'i silip kaçmış faiz 50 olsun da borçlarımızı ödeyek diyordu.

faiz arttırmayı savunan patron yalakası ufak işletme sahibi(aka üstteki yazar) kişilere konuyla alakalı iki çift lafım olacak.

bugünün faizi ile 150 bin tl ayda 2bin 400tl net para getiriyor. bir işçi maaşını yattığın yerden kazanmak için gereken para 150bin...

yani cebinde 150bin tl varsa ölene kadar asgari ücretli bir çalışanın aylık emeğinin karşılığını hiçbir şey yapmadan kazanabileceksin.

faiz artarsa üretim durur, ben 1.5 milyon tlm olsa neden girişimde bulunayım? ayda 25bin tl getiriyorken risk neden alayım? faiz artarsa hiç de girmem.

50 bine araba alacak adam kredi çekiyor oluyor 100bin tl. neden alsın bu adam? 250 bin liraya satılan 1+1 evlerin kira getirisi 800tl, ve evin fiyatı 3 yıldır yerinde sayıyor enflasyon kaç 20... neden ev alayım 3 katını banka veriyor zaten.

e ne oluyor sen üretmeye yanaşmıyorsun, vatandaş almaya yanaşmıyor, bu zihniyetle yarrağımı düzelir durum. dolar borcun var diye kendine müslüman olmanın manası yok.

faiz 50 olsa ne olacak? 150bin tl 5bintl aylık getirecek, enflasyon yine artacak tl ye erişim kolaylaşacak bu sefer o tl ile yine dolar 4 olmuşken dolar alacak millet. bu sefer yine dolar yükselecek sen de üretimi sıfırlamış, paranı değersizleştirmiş bir şekilde yine aynı sorunla karşılaşacaksın.

artık 4 yıl iktidarda bu hükümet, kısa vadeli çözümlerle kendi ayağına sıkar, develüasyon malesef şart gibi duruyor dolar 8-10 neyse olacak faizin düşmesi şart bu gidişle patetes, soğan derken hiçbir bok bulamayacağız. ben neden soğana para yatırayım abi banka daha fazla getiriyor? bu mantıkla öldü bitti mevcut üretim de.

enflasyonun ne olduğunu, reelde paranın değer kazanmadığını elbet biliyorum. demek istediğim bir aylık emek ile alınan maaş şimdiki faizle bile 150bintl ile kazanılıyor. yatırım için neden üretip riske gireyim? muhabbeti var burada.

devamını okuyayım »