polly jean

  • 2815
  • 4
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

erkekleri yatağa atma rehberi

bir şey diyeceğim.

ben bir kadın olarak erkekler hakkında "aşama 1: nefes alıyor musunuz , nabız falan kontrol edin.. aşama 2: yatağı gösterin.. bu kadar.." diye ahkam kessem, muhtemelen birçok erkekten "işte bu feministler erkeklere kötü davranıyor, bizi ötekileştiriyorlar, bizden nefret ediyorlar. biz amsalak değil, boş değiliz, düşündüğünüz gibi değiliz!" diye bir araba laf yerim. ki, bunu dersem, laf yemeyi de hak etmiş olurdum. çünkü erkeklere adeta "kafası sikinde, hop desen yatağa atlayacak, seçme güdüsü gelişmemiş, bulduğuna atlayan abazan" muamelesi yapmış olurdum.

ben erkeklerin tamamının bu kadar basit yaratıklar olduğunu düşünmüyorum. hiçbir insana böyle yaklaşmayı da uygun görmüyorum. kişilerin kendilerinden yola çıkıp milyonlarca insanı genellemesine de bayaa bayaa uyuz oluyorum. çünkü nerden baksan aptallık.

bence erkekler de kendilerini bu şekilde gösterenlere daha sert bir biçimde karşı çıkmalılar. çünkü erkekler hakkındaki klişeleri tekrar ve tekrar üretmek de, kadınlar hakkındaki klişeleri yeniden üretmek kadar sorunlu. şu başlığın altında yazılanların çoğu, alıntıladığım entry ile aynı minvalde. aykırı sesler pek cılız. okurken belki şimdi komik geliyor, ama sonra kalkıp bir kadını reddettiğinizde, kadın sizin hakkınızda "gay'miş demek" diye düşününce bozuluyorsunuz. oysa, çoğunluğu bizzat hemcinsleriniz tarafından yeniden üretilen espri/şaka/komiklik kisvesindeki söylemlerle, "erkek dediğin hiçbir kadını reddedemez, reddederse demek ki erkek değildir" diye klişeler çakılıyor insanların kafalarına. ben erkek olmadan buna bozuluyorum, siz hiç bozulmuyor musunuz?

ekleme: iki aslan kaplan belgeseli izleyip kıt bilgisiyle "alfa erkek" geyiği yapan erkekler mesaj atmasın rica edeceğim. çünkü mesaj kutumda "unutmayın ki siz kadınlar sadece sikilip çocuk doğurmak için yaşayan bir eşyasınız. 65 kilo olduğunuz zaman anlayacaksınız kadın olmanın ne demek olduğunu ve sırf sikilip doğurduğunuz için kendinizi çok ama çok daha iyi hissedeceksiniz. tıpkı kız arkadaşımın yerini bildiği gibi." gibi cümleleri görünce, sinirimi zor bastırıyorum. (bkz: adeta bir don juan)

devamını okuyayım »