pomegranatem

  • 3402
  • 46
  • 17
  • 0
  • dün

20 harika arap kadın şarkıcı

arap ligi ülkelerinin gelmiş geçmiş en iyi kadın şarkıcılarını biraraya getiren listedir.

http://istanbulmusic.blogspot.com/…gers-top-20.html

1. ümmü gülsüm - mısır

birçok müzik eleştirmenine göre arap müziğinin gelmiş geçmiş en iyi yorumcusu. ses tellerinin saniyede 14 bin titreşim üretebildiği söyleniyor.

2. feyruz - lübnan

arap müziğinin yaşayan en büyük kadın şarkıcısı. mardin asıllı katolik, süryani bir baba ve maruni bir annenin kızı.

3. warda - cezayir

ünlü besteci baligh hamdi'nin eşi de olan sanatçı ismaooni'deki unutulmaz performansıyla hatırlanıyor. (ismaooni'yi dinlemek için yukarıdaki link ziyaret edilebilir.)

4. sister marie keyrouz - lübnan

lübnan'dan fransa'ya göçmüş bir ailenin rahibe kızı.

5. souad massi - cezayir

38 yaşındaki sanatçı listede yer alan en genç isim. siyasi söylemleriyle dikkat çeken atakor grubunun üyesi iken ölüm tehditleri de almıştı. berberi asıllıdır.

6. cheikha rimitti - cezayir

2006 yılında vefat etti. rai müziğinin en önemli kadın şarkıcısıydı.

7. asmahan - suriye

babası demirci (manisa) bölgesinde vali iken osmanlı'nın yıkılacağı anlaşılır. aile 1918 yılında izmir limanı'ndan hareket ederler. valinin eşi hamiledir. asmahan işte bu gemide doğar. fransız işgaline direnişiyle tanınan al atraş ailesinin kızıdır. fransızlar ailenin evini bombalar. önce şam'a sonra beyrut'a giderler. fransızlar peşlerindedir. hayfa, filistin derken mısır'a yerleşirler. asmahan henüz 26 yaşında içinde bulunduğu aracın bir kanala uçması veya uçurulmasıyla şaibeli bir şekilde hayatını kaybeder. ölümünün ardından yine çeşitli ülke ajanlarının bu işte parmağı olduğu iddia edilir. çok güzel bir kadın olan asmahan'ın ses rengi muhteşemdi.

8. jacqueline taieb - tunus

8 yaşında ailesiyle birlikte göç ederek yaşadığı fransa'da ünlenmiş kaliteli bir ye-ye şarkıcısıdır. "7 heure du matin" adlı şarkısında paul mc cartney'e ödev yaptırma isteğini sanatına yansıtmıştır.

9. marie jubran - lübnan

yukarıdaki 8 şarkıcının aksine adına sözlükte entry girilmemiş. aslına bakarsanız wikipedia sayfası bile yok. ilk dinleyişimde aşık olmuştum. kadri kıymeti bilinmemiş bir ses. keşfedenler çok şanslı.

10. leyla murad - mısır

polonya asıllı yahudi bir anne ve mısır yahudisi bir babanın kızı. şarkıcılığı kadar oyunculuğuyla da pek meşhur. mısır sineması'nın en iyi filmlerinden biri olarak görülen ghazal al banat müzikal filminin de başrol oyuncusudur.

11. houria aichi - cezayir

çok güzel bir kadın. çok özel bir müzik tarzı. berberi asıllı çok özgün bir şarkıcı. yukarıdaki linkten videosu izlenebilir.

12. samira said - fas

ülkemizin gençleri arasında bile popüler bir şarkıcı samira said. fas'ın eurovision şarkı yarışması'ndaki ilk ve son temsilcisi. bu tecrübeden 22 sene sonra dünya çapında üne kavuştu. "youm wara youm" onun dünya çapında üne kavuşmasını sağlayan şarkı oldu.

13. najat al saghira - mısır

bugüne kadar duyduğum en kırılgan ses. aynı derecede dokunaklı. keşke ilk 12 sıra bu kadar iyi şarkıcılarla dolu olmasaydı. sagopa kajmer'in de kayıtsız kalamadığı şarkılarından biri yukarıdaki linkte dinlenebilir.

14. salima paşa - ırak

nazem el ghazali'nin eşi. ırak yahudisi şarkıcı arap dünyasında olduğu kadar israil'de de çok seviliyor. ıraklı yahudiler israil'in kurulmasının ardından ülkeyi terk ettiğinde dahi ırak'dan ayrılmadı. öldüğü yıl olan 1974'e kadar orada yaşadı. bu listenin erkek sanatçılar için olanı yapılsaydı kocası ilk 5 içinde yer alırdı. nazem el ghazali türk dinleyicisinin de çok seveceği bir şarkıcıdır.

15. amina annabi - tunus

tunus asıllı fransız şarkıcı amina 1991 eurovision şarkı yarışması'nı ikinci sırada tamamladı. aynı yıl le prix piaf ödüllerinde "yılın en iyi kadın şarkıcısı" ödülünü kazandı.

16. dimi mint abba - moritanya

tunus'taki ümmü gülsüm şarkı yarışması'nın 1977 yılı galibi.

17. münire el mehdiye - mısır

şarkıların sultan'ı lakaplı mısırlı şarkıcıdır. o kadar iyi bir şarkıcıdır ki 17. sırada görünce içim burkuldu.

18. samia farah - tunus

biraz caz biraz reggae. hem de fransızca.

19. najat aatabou - fas

bir nevi arabeskçi. ne saf fas folk müziği ne rai. bir çeşit füzyon yaptı. chemical brothers da el attığına göre başarılı da oldu. müziğinin kalitesi hakkında yorum yapamayacağım ama güçlü bir ses olduğu muhakkak.

20. meryem mürsel - somali

somali de moritanya gibi bir arap ligi ülkesi. madem öyle 20. sırada somali'nin en büyük şarkıcısını görmek sürpriz olmamalı. yok illa bu listede somalili şarkıcı ne arıyor diyorsanız asalah nasri bu yerin sahibidir.

devamını okuyayım »