portovezik

  • 250
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen ay

harf devrimi

bazılarının 1000 yıl sonra bir değişiklik olsun diye yapıldığını sandığı devrim. öncelikle çok çeşitli nedenleri vardır. en temelinde dile uyumsuz ve karışıktır. şuan ki alfabemizde her sesin bir karşılığı vardır. arap alfabesinde öyle değildir; bir harf birden çok sesi, bir sesi birden çok harf ifade edebilmektedir. örneğin vav harfi v aynı zamanda u, ü, o ve ö sesini verebilirken, z sesini aynı anda , ze, zel ve dad harfi verebilmektedir. bu durum inanılmaz bir karışıklığa neden olmaktadır.

buna ek olarak sovyetler birliğindeki türk devletleri latin alfabesi kullanıyordu. azerbaycan'dan kazakistan'a, yakutistan'dan tataristan'a kadar geniş bir coğrafyadan bahsediyoruz. bir tekim yazı birliği de sağlanmak amaçlanmaktaydı. fakat biz latin alfabesine geçince sovyetler aramızdaki bağı zayıflatmak için 1939'dan itibaren sınırları içerisindeki türkler'i kiril alfabesine geçirtmiştir. 1991'de sovyetlerin dağılmasından sonra birkaç türk devleti yeniden latin alfabesine geçmiştir.

diğer yandan işin batıya ayak uydurma, latin harflerinin arap alfabesine göre daha kolay öğrenilmesi kısmını zaten çoğunuz biliyorsunuz. sonuç olarak toplum tarafından benimsenmiş olup devrimin yapılış nedenleri açık ve net ortadadır. bunun üzerine tartışılması bir şeyi değiştirmeyeceği, bir ağız dalaşından başka bir şey değildir. dede mezarını okuyamayanlar sadece 3-5 gününü ayırarak osmanlı daha da doğrusu arap asıllı türk alfabesini öğrenip kendini mutlu edebilir.

devamını okuyayım »
15.05.2015 20:28