portugam

  • 471
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

herpes

genelde dudakta ve genital bölgede çıkan versiyonlarıyla meşhur olan, ancak bir de gözde çıkan bir versiyonu olan virüstür - ki ben hayatımda böyle bir ızdırap hiç yaşamamıştım. (dudaktakinin bile nasıl acıttığını hatırlatıyorum, bi de gözü düşünün, göz ulan!)

şöyle ki, göz epitelinde herhangi bir nedenle (makyaj, lens, toz kaçması vs.) oluşabilecek küçücük bir açılmadan içeri giren bu virüs, kornea üzerinde dendrit türünde uçuk ağları oluşturur. gözdeki tüm sinir uçlarında aşırı hassasiyet oluşmasına sebep olan virüs, ışığa tahammülünüzü sıfıra indirir. en önemli tedavisi bol bol uyumaktır, ama öyle bir ağrıdır ki bu, uykuya daldım sanar, ağrıdan uyandığınızda saate bir bakarsınız ki 3 dakika geçmiş. tıpkı dudaktaki tipi gibi bu da zovirax ile tedavi edilir, ama uçuğun ilaca cevap vermesi yaklaşık 48 saati aldığından, ömrünüzün en berbat, en sancılı 2 gününü geçirirsiniz. gözünüze siyah bir bant bağlayıp durduğunuz yerde inlemek ve ağlamak (ve evet ağlamayı kontrol edemiyorsunuz acıdan ve gözyaşı durumu iyice berbat ediyor) dışında elinizden bir şey gelmiyor. iyileşme sürecinde (yaklaşık 2 hafta) dışarı çıkmanız, kitap okumanız, televizyon/bilgisayar kullanmanız vb her şey yasak. yani gözünüzü kullanmanızı gerektiren hiçbir şey yapamıyorsunuz. bir de, eğer doktora yeterince erken gitmezseniz, bu şey korneada kalıcı hasar bırakıyor, ve hayat boyunca lazerle göz tedavisi yaptırma şansınızı kaybediyorsunuz, çünkü epiteli açtıkları anda orada uyumakta olan virüsün tekrar harekete geçmesi söz konusu.

son durum: üzerinden 6 ay geçmiş olmasına rağmen, korneamda kalan iz nedeniyle hala lens takamaz durumdayım. nasıl beter bi şeye bulaşmışım bilemiyorum. evet.

yeni edit: beklenen oldu ve tekrarladı. lanet.

devamını okuyayım »
27.12.2010 12:18