power of the right

  • 360
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

behzat ç.

dizinin bu sezonunun sözlükte neden bu kadar çok eleştiri aldığının ve muhtemelen geçen sezona kıyasla hayli izleyici kaybettiğinin nedenlerini kısaca özet geçmeye çalışayım. bunu yapmamın tek sebebi de senaristlerin buraları okuduğu konusundaki rivayetler. belki bi işe yarar ne bileyim.

1) arka planda işleyen ana hikaye geçen sezona kıyasla çok sönük ve çok kopuk kalıyor. geçen sene ercüment çözer ve memduh başgan gibi karizma karakterlerle son derece iyi kurgulanmış ve sağlam tempoda ilerleyen bi hikaye vardı. bu dönem kıçı kırık suna'ya kaldık. aziz komser yine iyi ama tek başına kurtarmıyor. ve eğer hikaye gerçekten şu an herkesin tahmin ettiği gibiyse (suna bu çiçeğin ya kendisi ya da bi tanıdığı ve intikam için bu cinayetleri işliyor), kusra bakmayın ama çok yavan. bu noktada büyük süprizler olur da ben göt olursam şimdiden özür dilerim tabi.

2) mesaj verme kaygısının boku çıkarıldı. bu zamana kadar yine bi sorunum yoktu ama 48. bölümde resmen sıçtılar. üstelik daha önce emrah serbes'in yazdığı bölümler en iyi bölümler olduğu için beklenti çok yüksekti ama bütün bölüm hayli yavan bi nefret cinayeti hikayesi üzerine kuruldu. tamam yine söylemek istediğinizi söyleyin ama bütün bölümü bu amaç üstüne kurmayın. kaldı ki çok benzer bi mesaj geçen sezondaki zenci cinayetiyle verilmişti zaten. üstelik iki hikaye birbirine çok da benziyor.

3) en önemli sorun ise kopukluk. geçen sezon senarist hiçbir zaman ana hikayelerden koparmazdi bizi. bu sezon mesela bazen oluyor şule'yi hiç görmüyoruz (ve bu mesele konusunda sezon başından beri tek bi ilerleme kaydedilmemiş olması sıkmaya başladı), bazen kesik parmak cinayetlerini tamamen unutuyoruz. bir de mesela bu tekin komser cinayeti ve onunla baglantili olarak memduh basgan-derin abi hikayesi tamamen arada kaynadi gitti. kurgu problemi var gibi sanki çok dağıtmışlar da toplayamıyorlar gibi bir izlenim oluştu bende. umarım yanılıyorumdur da senarist bize fake atmıştır.

neyse ben bu diziyi sırf karakterlerin günlük yaşamı için bile izlerim ama geçen sezona göre bi gerileme olduğunu (ya da en azından öyle hissedilmesi için izleyicinin haklı sebepleri olduğunu) artık herkes kabul etse iyi olcak.

devamını okuyayım »