prodemy

  • 50
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

yapay zeka, insanlığı iyi bir şekilde yönetebilir mi?

bir gün insanlığın yapay zeka tarafından * yönetilmesi "şimdilik" uzak gibi görünse de gelecekte gerçekleşmesi çok büyük bir ihtimaldir.

(bkz: şimdi gelelim asıl meseleye) insanlar bir lider seçecek olduklarında bazı kriterlere göre herhangi bir seçim yaparlar.

ülkeyi kalkındırması, ileri görüşlü olması, dürüst olması, çalışkan olması vs. (ya da sadece kendi görüşünden biri olması.) insanların bir yöneticiden/liderden beklediği şeyler az çok bunlardır.

insanların bir liderden, başkandan beklediklerini şeylerin daha fazlasını yapay zeka karşılayabilir çünkü vereceği kararlarda tamamıyla rasyonel olacaktır. çözümleri kısa vadeli olmayacaktır. hem bugünü hem de yarını düşünecektir.

yapay zekanın insana karşı baya bir artısı var. hırs, kibir, açgözlülük, bencillik, öfke vb. şeylerden uzak olması yeterlidir zannımca.

stratejik kararlar alabilen, ekonomiden anlayan, aldığı kararları en iyi şekilde uygulayan, herkese adil ve eşit davranan, hırslarına yenilmeyen bir liderin (yapay zeka olan halini düşünün.) herkes (neredeyse herkes tarafından) tarafından sevileceği aşikardır.

şundan da bahsetmek gerekir. gün gelir de tüm insanlığı yapay zeka yönetecek olursa yapay zeka diktatörlüğünden bahsetmek doğru olabilir ancak şu şekilde de olabilir başka yapay zeka başkan adayları arasında insanlar seçim yapabilirler. iki ihtimal de olağandır.

şu soruyu pas geçmeyelim. yapay zeka ülkeleri hatta tüm dünyayı yönetebilir mi?
bu sorunun cevabı net değildir. bugün için bu soruyu cevaplamak çok zordur fakat gelecekte gerçekleşeceğine inanmaktayım.

yapay zeka gözlerimizin önünde gelişirken üzerine kafa yorulması gereken bir soru.

edit: noktalama

devamını okuyayım »