prohibited

  • 41
  • 3
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

rüyada aşık olmak

uzun zamandır böylesine derinden etkilenmemiştim bir şeye karşı. uyanmamın ardından kaç saat geçmesine rağmen hala ruh gibiyim. yıllar önce unuttuğum o duygu ansızın gene karşıma çıktı işte, ve çıktığı gibi kayboldu. ardında acısını bıraktı ve gitti.

uyanma anı en garip olan kısım. gözlerini yavaş yavaş açtığında, rüyadan aldığın o mutluluk hala devam ediyor oluyor. sonra neden mutlu olduğunu soruyorsun kendine. biraz hafızanı karıştırıyor ve hemen buluyorsun cevabı. tabi ilk başta dün geceden kalmış bir anı gibi geliyor o an. aşık olduğun kişiyi bugün de arayabilirmişsin gibi bir his. ardından "rüya olmasın o" diyor kafanın içinden bir ses. o an anlıyorsun aslında rüya olduğunu fakat umutsuz bir çabayla belki değildir diye beynini iyice zorluyorsun. zorladıkça rüya olduğu kesinleşiyor. o an mutluluğun ve umudun büyük bir hüzne bir anda nasıl dönüşebildiğini çok net deneyimliyorsun. hüznün sebebi ilk başta rüyada aşık olduğun kişinin gerçek olmamasından dolayı iken, sonradan bu aşk duygusunu yaşamaya dair yok denecek kadar az bir umudun olduğunu fark etmen oluyor.

beni düşündürüp duran şey de bu zaten. ne ara bu umudu kaybettik? insanlara karşı duygusal olarak nasıl bu kadar katılaştık? cevabı basit sorular tabi bunlar. her şeye dair bahanemiz olduğu gibi aşka dair de bahanelerimiz var. yaşadığımız her olumsuz olayda, tekrar o konuda zarar görmemek için kendimize yüzlerce savunma mekanizması geliştirdik, yüzlerce duvar ördük. canımız yanmasın diye derinliklerimizi birbirimizden saklar hale geldik. bir başkası saklayınca sen de sakladın, sen saklayınca bir başkası da sakladı. yaş ilerledikçe de bu kısır döngünün içine daha da battık. "olgunlaşmak" denilerek teselli edildik. kendi psikolojik konforlu alanımızı oluşturup onun içinde saklanıyoruz ve bunun adına olgunluk diyoruz. hayır, olgunlaşmanın kalbi katılaştırıp, korkarak yaşamak olduğunu kabul etmiyorum. güven ve sevgiye dair korkaklık ediyoruz o kadar. aşka dair korkaklık ediyoruz. korkunun adını değiştirmeye lüzum yok.

devamını okuyayım »