protaktinyum

  • 322
  • 41
  • 10
  • 1
  • bugün

daenerys targaryen

oğlum öyle gerekçeler öne sürüyorsunuz ki hiçbir elle tutulur yanı yok. nerden baksan sakillik, nerden baksan özensizlik. olay olmayan karakterleri tartışmaktan çok, tutarsız değerlendirmeleri çürütmeye kayıyor.

öncelikle dany'nin sırf doğuştan gelen haklarla ve soyu sopu sayesinde buralara kadar geldiği, ve hatta balına şansına denk geldiği karakterler sayesinde hayatta kaldığı yazılmış.

hatta soy sop kısmı jon ile kıyaslanmış ki ne kadar gülsem azdır. öncelikle dany hikayeye bildiğin köle olarak başlıyor ve alınıp satılıyor. jon ise gençliğini babası bildiği bir adamın korunaklı kanatları altında, iyi bir eğitim alarak geçiriyor. bu hatun essos'da zamanla kazandığı gücü targaryen olmasına borçlu değil ki. essos'da kim sallar targaryenliği allah aşkına.

jon snow'ın duvarda geçirdiği zamanın dönüm noktası lord kumandan mormont'un gözüne girişi (en azından dizide işlenen bu). mesela diziyi inceleyenler, doğru kişi ile kurulmuş bu ilişkiyi 'başarı' olarak kabul ediyor ama dany'nin jorah mormont ile kurduğu doğru ittifakı 'balına' diye nitelendiriyor. halbuki her iki karakter de doğru zamanda, dogru yerde, doğru kişiler ile dayanışma göstererek kurtuluyorlar belalardan.

jeor mormont'un jon'a verdiği valaria çeliği kılıç ile hardhome'da akgezen öldürmesi bir 'başarı' ya da 'kader' iken, dany'ye ejderha yumurtaları 'balına' geliyor ve yüzyıllardır uyanmayan ejderhaları uyandırması tamamen 'şans'. kitabı okuyanlar bilir ki ejderha uyandırmak için kan büyüsü de yetmez targaryenlik de. bu da dany'nin 'kaderi' ama nedense bu konu da inatla atlanıyor. ejderha sahibi olmak için dany kendi kendi canını, oglunun canını, mirri denilen cadalozun canını, hatta kocasının canını sundu. jon ne yaptı? wight öldürüp jeor'un gözüne girdi. küçümsemiyorum, lakin sağlıklı karşılaştırma yapamıyorsunuz.

dany doğuştan gelen haklarıyla makam sahibi oldu ama jon tırnaklarıyla kazıyarak denmiş. iyi de, jon yönetim becerilerinin yanı sıra mensup olduğu ailenin sayesinde de winterfell lordu olmadı mı? biz aynı diziyi izlemedik mi burda? lady mormont ne demişti: 'piç olması umrumda değil, damarlarında ned starkın kanı var' dememiş miydi? piçler savaşından sonra, ne kadar iyi bir kumandan olursa olsun, eğer ned'in kanından olmasaydı winterfell lordları tarafından kabul görülüp kral ilan edilir miydi? jon da kendi kanının avantajlarını kullanmasını bildi. iyi de yaptı bence.

dahası dany'in doğru düzgün tek bir savaş yapmadan (6. sezondaki ayaklanan köle lordlarini ve askerlerini kızartmasını saymazsak) esos'a hakim olması, halka kendini sevdirmesi politik bir başarı değil de nedir? hatun köle idi lan. bildiğin köle. jon'un yabanılları kuzeylilerle birleştirmesi başarı ama dany'in khalasar'a deniz geçirmesi, köle ticaretini tarihe gömmesi falan hep ona altın tepside sunulan şeyler.

jon snow'un azor ahai olması bile soyu sopu sayesinde. kendisi ateşle buzun şarkısı olduğu için azor ahai'lige aday. lyanna stark ile rhaegar targaryen'in oglu olduğu için seçilmiş prens olduğuna inanılıyor.

cersei çok zekiymiş yılmamış, çalışmış, intikamını almış. dany balına khal drago ile evlenip khalesi olmuş. arkadaşım cersei lannister hazinesini kendisi mi çalışıp yaptı? kadın şu andaki kraliçeliğini bile robert baratheon ile yaptığı siyasi evliliğe borçlu. e aynısını dany de yaptı ya bebeğim? khal ile evlenip khalesi oldu ya? en güçlü erkeklerin bile söz geçiremediği bir kabilenin başına geçti. gerekirse çiğ at yüreği yedi, gerekirse ateşin içine girdi, bir şekilde sözünü geçirmeyi başardı. üstelik dany, eğer imkan varsa önce konuşup anlaşmaya gitmeye çalışan başarılı bir diplomat aynı zamanda. ha sözünü dinlemezlerse siker belalarını o ayrı. cersei ise imkanı olduğu ilk anda, sonuçlarını hiç düşünmeden (tommen'ın intiharı, tyrion'un lannisterlara yüz çevirmesi... vs) düşmanlarını yok etmeye odaklı bir yaratık. siyasetten anlamaktan, çok zeki olmaktan kasıt buysa almayayım kalsın.

dany dizinin başlarında bir hiçti. khalasar orduları karşılığında hayvan gibi satıldı. taht için düşünülen isim de kardeşiydi. bu kadar etkisiz bir elemanın güçlenmek için atlattığı badireleri yok saymak, her şeyin ona altın bir tepside sunulduğunu iddia etmek, diziyi hiç izlememiş olmakla eşdeğer.

ha bir de, 7 krallığın tahtına talip bir insan olarak jon snow'a 'diz çök' demesi gerçekten çok ayıp olmuş. halbuki jon'u çikolata ve çiçeklerle karşılamalı, "snow'um, tatlı marmelatım buyur taht senin. ejderhalarım sana feda olsun. dur ayaklarını yıkayayım, uzun yoldan geldin yigidommm" demeliydi. o zaman kezbanlıktan kurtulur; kocişkosunun kraliçesi, babişkosunun piremsesi olmazdı di mi. siz de haklısınız, ne diyim.

(bkz: dany akıllı ama çalışmıyor)
(bkz: cersei'nin kendisi iyi de çevresi kötü)

devamını okuyayım »
03.08.2017 23:30