provo

  • 181
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

westworld

ilk beş bölümü itibarıyla birkaç ufak sıkıntı dışında çok beğendiğim, hatta hayran kaldığım dizi. sıkıntı dediğim de mesela neredeyse her an dramatik/gerilimli bir müzik çalmasından rahatsızım, sanki her sahnede çok önemli bir şeyler oluyormuş hissi uyandırıyor. bir de hikayeyle ilgili hala çok fazla gizem var ama sezonun ikinci yarısında soru sormaktan çok cevap verileceğini düşünürsek bunlar da hallolacaktır. bundan sonrası sürprizbozan:

--- spoiler ---

gelelim herkesin konuştuğu zaman teorisine. teoriyi destekleyen kanıtlar olsa da ufak tefek boşluklar da var. benim aklıma en çok yatan halini bir reddit kullanıcısı yazdı geçenlerde, önce onu kendi yorumlarımla uzun uzun açıklayayım:

kullanıcı ilk olarak dolores ve ford-bernard arasındaki görüşmelerin fiziksel olarak değil de sanal gerçeklik kullanılarak yapıldığını söylüyor. sözlük yazarları da bahsetmişler bundan gerçi. zira dolores'i her seferinde merkeze getirip tekrar eski yerine bırakmanın hiçbir mantığı yok. dolores'in ford'la görüşürken çıplak, bernard'la görüşürken giyinik olmasının sebebi ise ford kendisini bir tanrı gibi görürken bernard'ın dolores'e saygı duyması.

zaman çizelgesi fikrinin çıkış noktası ise ikinci bölümde oldu. çünkü bu bölümün başında william ilk kez westworld'e geldiğinde gördüğümüz westworld sembolü ile ford'un yer aldığı sahnelerde gördüğümüz semboller farklı. ilki şöyle, ikincisi de şöyle. reddit'teki kullanıcı da şu hale getirmiş bu teoriyi:

dolores-william-logan'ın bulunduğu olaylar arnold'un ölümünden iki sene sonra geçiyor. tabi bu olaydan sonra park maddi olarak zor durumdadır, logan parka ortak olmayı düşündüklerini söylemişti. işin sonunda da william'ın desteğiyle parka ortak oluyorlar (veya satın alıyorlar). beşinci bölümde siyah giyen adam'ın* arnold için söylediği "bu yeri neredeyse yanında götürüyordu. neredeyse... ama sayemde bu olmadı." lafı da açıklanmış oluyor. ancak wil ve dolores hedeflerine ulaşamıyorlar, dolores'in hafızası da döngünün sonunda sıfırlanıyor. (burada güzel bir başka bir fikir de teddy'nin 'sahte william' olarak yaratılması. yani dolores'in hep geri dönmesini beklediği isim william aslında)

tabi wil parka gelmeye devam ediyor. 30 sene içinde de artık usta bir oyuncu olmuş sga'ya evriliyor. ilk bölümde yeni yapılan bir güncelleme sayesinde host'ların geçmişteki anılarına erişebildiklerini biliyoruz. dolores'i uyandıran da bu güncelleme oluyor. hatırlarsanız yine ilk bölümde sga dolores'i ahıra götürmüş ve kapıyı kapatmıştı, işte orada dolores ona hatırladığını söylüyor ve labirent arayışı ikisi için de tekrar başlıyor. fakat bu sefer ayrı yolları tercih ediyorlar. bir de dolores'in sık sık gördüğü kilise var, muhtemelen arnold'un öldüğü yer olabilir orası (ayrıca arnold'u dolores'in öldürmüş olması da muhtemel). labirentin sonunun da kilise olduğunu düşünüyorum ben.

peki labirentin sonunda gerçekten ne var? burası biraz karışık. kimileri westworld'u yıkıp robotları özgürleştirecek bir şey olabilir diyor, daha az rağbet gören (ama benim daha çok sevdiğim) bir fikirse arnold'un ölmeden önce kendi bilincini bir robota aktarmanın yolunu bulduğunu söylüyor. hatta sga'nın da ölmek üzere olduğunu, bu yüzden labirenti aradığını söylüyorlar. ne demişti ford beşinci bölümde: "bununla birlikte aciliyet karaktere pek uymuyor. belli bir kaygıyı açığa vuruyor."

reddit'teki kullanıcı ford'un parkın kontrolünü yönetim kuruluna kaybettiğini bildiğini ve tüm parkı yok ederek tanrı olarak ölmeyi amaçladığını söylemiş. bu kısma katılmıyorum ben. işin içinden daha farklı şeyler çıkacak gibi. mesela son bölümle yaygınlaşan ford'un robot olma ihtimali ("seni deşersem ne bulacağımı merak ediyorum.") doğru çıkarsa üstte anlattıklarımın çoğu çöpe gidebilir. (tamam çok uzak bir olasılık ama belki de robotları yok etmeye çalışan arnold'dır, ford kendi türünü korumak için onunla bir mücadeleye girmiştir)

tabi farklı zaman teorisinin eksiklikleri de var: bunların en önemlisi iki zaman dilimindeki robotların da görünüş olarak aynı olması. sga robotların ilk başta elektronik olduğunu, sonra daha ucuz olduğu için organik malzemeye geçildiğini söylemişti. oysa wil veya logan birilerini vurduğunda elektronik bir mekanizma görmedik hiç. bir de iki zaman dilimin arasındaki sahne geçişlerinde ortak öğeler var (dolores'in elindeki silah gibi). ancak bu da izleyicinin aklını karıştırmak için yapılmış bir anlatım hilesi olabilir.

geçenlerde okuduğum bir başka teoride ise iki değil de üç zaman dilimi olduğu söyleniyor (oha!). artık birçok kişi bernard'ın, ford'un arnold'dan esinlenerek yaptığı bir robot olduğunu düşünüyor. yani bernard = arnold şeklinde düşünürsek bernard - dolores arasındaki konuşmaların aslında arnold - dolores arasında gerçekleştiği, dolayısıyla bu kısımların arnold ölmeden önce yaşandığı söylenmiş. buralarda bir nevi arnold'un dolores'in içine isyanın ilk tohumlarını atmasını görüyoruz. eğer ford bir şekilde arnold'un yüzünü tüm sistemden sildiyse dolores onu bu yüzden bernard'ın yüzüyle hatırlıyor da olabilir.

yine de hikayede hala çok fazla karanlık yer var. önümüzdeki bölümde öyle şeyler olur ki yazdığım her şey saçmalık da çıkabilir. yine de dizinin "yapay zekanın insana isyanı" gibi klişe bir nokta bitmeyeceğini düşünüyorum artık. ayrıca bu zaman teorisinin kısa sürede cevaplanmasını umuyorum çünkü gerçekten yorucu olmaya başladı. düşününsene belki de beş bölümdür dizide iki farklı zaman dilimi anlatılıyor ama hala bir kesinlik kazandırılmadı buna. bir de dış dünya hakkında da hiçbir bilgimiz yok (westworld dünyada olmayabilir mi), koca dünyada yapay zeka çalışması yapan başka hiçbir yer yok mu yani?

bakalım, tüm soruların cevabı zamanla gelecektir. (her şeyi karman çorman anlattığımın farkındayım, kusura bakmayın)

son olarak nerdwriter1, dördüncü bölümde ford ve therese arasındaki sahnede anthony hopkins'in ortaya koyduğu muazzam oyunculuğu incelediği bir video yayınladı. vaktiniz varsa ona da bir göz atın: https://www.youtube.com/watch?v=4ksgkgkwp9u
--- spoiler ---

devamını okuyayım »
03.11.2016 19:04