psikopatik tikli sazanik fok

  • 1844
  • 3
  • 1
  • 0
  • 3 gün önce

ttnet

ttnet'in 1 ocak 2011'deki paket-fiyat düzenlemesi adı altında yapmak istediklerini, mantık çerçevesinde değerlendirmek istiyorum:

- 1 mbps sınırsız bağlantı seçeneği, mevcut ttnet abonelerinin geçişine ve yeni üye olacaklara kapatıldı. ayrıca, 1 mbps sınırsız bağlantıyı halihazırda kullanan müşterilere ücret artışı yapıldı. (1 mbps sınırsız tarifesine yeni abone olmak isteyenler, böyle bir seçenek kalmadığı için 8 mbps'ye kadar sınırsız bağlantı seçmek zorunda kaldı. yani, aylık 45 tl yerine 55 tl ödemek mecburiyetinde kalıyorlar)

- 8 mbps'nin adil kullanım sınırı 25 gb'ye çıkarıldı. bu sınır aşıldığında ise 1 mbps hız sağlanacağı söylendi. (halihazırdaki 1 mbps sınırsız bağlantı kullanan üyelerin, 8 mbps'ye kadar netlimitsiz bağlantı kullanması sağlanarak, 45 tl yerine 55 tl ödemeleri amaçlanmış oldu)

- altyapısında hiçbir geliştirmeye gitmedi. (8 mbps'ye kadar olan netlimitsiz paketi 2-6 mbps civarlarında kullanmakta olan üyelerin, bu paketteki üye sayısının artmasıyla birlikte bağlantı hızları ve kaliteleri düşürülmüş oldu, fakat ödedikleri ücret arttı)

- yeni tarifeler arasında 16 mbps'ye kadar netlimitsiz seçeneği sunuldu. (8 mbps'ye kadar netlimitsiz üyelerin hızı yukarıdaki sebeplerden dolayı düşeceği için buna geçecekleri düşünüldü. 49 tl yerine 59 tl ödemeleri amaçlanmış oldu)

- 8 mbps'ye kadar netlimitsiz seçeneğinde 8 mbps bağlantı kullanamama nedenini, santrale uzak olduğumuz için kullanamadığımızı söylüyorlar. (16 mbps'ye kadar netlimitsiz kullanabilmek için evimizi santralin yanına taşıma durumunda kalacağız)

öyle ya da böyle her aboneye yüzde 20 zam yapıldı. fakat, santral ve diğer altyapı birimlerinde hiçbir geliştirme yapılmadı. minimum hızlarda sınırsız internet kullanılmak isteyen bir insanı 55+20= 75 tl ödemek durumunda bıraktılar.

son olarak, dünyadaki internet bağlantı ücretleri ve türkiye'deki internet ücretini karşılaştıralım: (8 mbps'ye kadar netlimitsiz'de ortalama 2 mbps kullanılabildiğini göz önüne alarak, 2 mbps bağlantı ücretlerini baz aldım)

türkiye - 75 tl (20 tl mecburi telefon kullanım ücreti diğer ülkelerde yok, bu yüzden onu da dahil edebiliriz)

japonya - 0.83 tl

isveç - 1.95 tl

fransa - 5.08 tl

abd - 10.32 tl

norveç - 12.52 tl

portekiz - 34 tl

***

dünyadaki bağlantı ücretleri için kullandığım kaynak: (karşılaştırma rahat olsun diye tl'ye çevirdim)

http://posterous.com/…5/2n69no5.jpg.scaled.1000.jpg

****

* uzun lafın kısası, hizmet alamıyoruz ve dünyanın en pahalı internetini kullanıyoruz.

devamını okuyayım »
09.01.2011 01:15