psychic

  • 1276
  • 8
  • 4
  • 0
  • dün

kutu oyunları

board game olarak bilinen oyun türünün ülkemizde yaygın olarak kullanılan adı.

türkiye'de aslında var olan bir kültür ama nedense çağın çok gerisindeyiz. çocukluğumuz bu oyunlarla geçti. monopoly, scrabble en bilinen örnekler. sadece hasbro ne getirdiyse onu oynayabildik. yuma aile oyunları*** da en meşhur yerel üreticimiz. aslında tombala, kızma birader hatta okey, satranç, tavla bile bu kategoride. sadece ne olduğunu bilmiyoruz.

bir de kenarda köşede satılan, özensiz hazırlanmış 2-3 liralık çakma oyunlar. belki de bu oyunlar sektörün ülkemizde gelişmesini engelledi, çünkü kaliteli bi oyun yaptığında veya ithal ettiğinde belli bi fiyata satman gerekiyor. yuma'nın sahibi de aynı şeyden yakınmış ve bu yüzden üretimi durdurmak zorunda kaldıklarını açıklamıştı.

dünya ise çok farklı bi yerde. yeni nesil kutu oyunları diye bir kavram var. monopoly gibi sektörü ele geçirmiş çok köklü oyunlara alternatif üretilen oyunları kapsıyor. bu konuyla az çok ilgilenen herkesin bildiği boardgamegeek adlı site, bu işin imdb'si. 15 binin üstünde oyun var şu anda ve her geçen gün yenileri ve daha kalitelileri ekleniyor. sona ekleyeceğim listeye bakarsanız monopoly bu listenin en kötü 10 oyunu arasında. neler oynadığımızı siz anlayın.

son zamanlarda bizde de canlanmalar var, yeni nesil ilgili bu açıdan ümitliyim. ben de yaklaşık 3 yıldır yeni nesil kutu oyunlarıyla ilgileniyorum. kendimce yorumlarımı ve tavsiyelerimi ayrı bir entry'de toparlayacağım, var olmayan oyunların da başlıklarını açmayı düşünüyorum.

peki oyunlara nasıl ulaşacağız? ben ve arkadaş çevrem, oyunları neotroygames.com sayesinde almaya başladık. daha sonra amazon ve özellikle kampanya zamanında amazon almanya üzerinden oyunlar getirttik. tabii ki bütçe olarak zorluyor bu şekilde 100 liradan aşağı mal etmek çok zor. neo troy o açıdan çok iyi oldu, hem türkçeleştiriyorlar hem de uygun fiyatlara alabiliyorsunuz. almayayım sadece oynayayım diyenler için daha güzel fırsatlar var. ankara'da da vinci escape & board game cafe'de epey bir miktar vakit öldürdük. bildiğim kadarıyla istanbul, izmir ve eskişehir'de de bu konseptte cafeler var. orada yaşayan arkadaşlar derlerse daha iyi olur. lafı daha fazla uzatmadan linkleri ekliyorum.

(bkz: boardgamegeek.com) kutu oyunları imdb'si. en iyi oyunlar listesi
en iyi oyunlar reddit listesi
(bkz: melodice) kutu oyunlarına uygun müzik listeleri yapan bir site. oyun oynarken arkada konsepte uygun müzikler çalmasını sağlıyor.
(bkz: tom vasel) ingilizce sınırsız sayıda review var ancak benim favorim bu dünya tatlısı adam. iki arkadaşıyla yürüttüğü youtube kanalı

-ankara'daki kafeler:
(bkz: da vinci escape) 200 küsür oyunları mevcut. kesinlikle deneyin.
(bkz: pegasus oyuncak) buranın da ankara şubesi mevcut. neotroy oyunlarını ücretsiz deneyebilirsiniz. daha çok magic ve warhammer oynayanlara yönelik frp cafe.

-izmir ve istanbul'daki kafeler*:
(bkz: kule sakinleri) (alaybey, izmir)
(bkz: grimdark) (moda, kadıköy)
(bkz: goblin cafe) (caferağa, kadıköy)
(bkz: pegasus oyuncak) merkezi istanbul'da
(bkz: kiddie home) kozyatağı'nda daha küçük yaş çocuklara başlangıç seviyesinde kutu oyunları satıyor.

-türkiye'den oyunları alabileceğiniz siteler*
(bkz: neotroygames.com) en başarılısı. yurt dışındaki oyunların lisansını alıp türkçeleştirerek uygun fiyata satıyorlar. üretimleri de çok kaliteli. bu konuda ülkemizde öncü.
(bkz: puhu games) yeni açıldılar, yolları açık olsun.
biguen ne yazık ki bahsettiğim sebeplerden dolayı bu trenden ayrıldı.
(bkz: kertenpelex.com) buradan da eski yuma ve benzeri yerel oyunları bulabilirsiniz.*
onun dışında bazı oyunlar d&r'larda da yer almaya başladı. codenames bunlardan biri. zerens oyunları da gelmiş. neotroy oyunları arkadaş kitabevi ve nezih'lere gelmiş, satış noktalarından bakabilirsiniz.

-yerel yapımcılar
(bkz: zerens) kendi özgün oyunlarını üreten türk firma.
(bkz: tunca zeki berkkurt) ihtilal ve ittifak adlı iki türk oyununa sahip.
(bkz: tca games) incorporated ve alchemistry türk yapımcıdan fakat ingilizce oyunlar.
(bkz: parley) yine türk yapımı ingilizce bir oyun.

-türkçe yorumlar için
(bkz: kahramangiller) burdan tek içeriği bu değil ama kutu oyunları içeriği de hayli geniş.
(bkz: geekyapar.com) aynı şekilde

eksiklerim olmuştur. aklıma geldiği şekilde özetledim. mesaj atarsanız ekleme yapabilirim. kutu oyunları kültürünün ülkemizde yaygınlaşması dileğiyle, iyi eğlenceler.

edit: so far so good so what izmir ve istanbul için öneriler gönderdi, teşekkürler.

devamını okuyayım »