pul

  • azimli
  • energizer tavşanı (791)
  • 1524
  • 9
  • 2
  • 0
  • evvelsi gün

ekşi itiraf

bugün sevgili oğlumun doğum günü. altı yıl önce bugün, yine bir pazartesi günüydü ve benim küçük canavarım canımı hiç yakmadan dünyaya merhaba dedi. saat tam 12.33'tü, o dakikadan sonra hayatıma bambaşka renkler eklendi. gerisi bildiğiniz gibi, bolca kaygı, daha bol kahkaha, arada bir gözyaşı, birkaç kalp kırıklığı, biraz veda, biraz merhaba.
bu altı yılda en çok neyi öğrendim diye düşünüyorum. sanırım en net olan, affetme duygusunu kontrol etmeyi öğrenmiş olmam. artık başkalarını eskisi kadar kolay affetmiyorum.

çocuğumla ilgili yoruluyorum, üzülüyorum ve çok para harcıyorum diye düşünen bir arkadaşım "bazen böyle bir çocuğum olacağına hiç olmasaydı diyor musun?" diye sormuştu. önce ne demek istediğini anlayamadım, kızmadım, kavga etmedim, oturup sakin sakin konuşmadım. hiçbir şey yapmadım. bu onu son görüşümdü, affetmedim.

sağlıklı, normal gelişimde çocuğu olan bir arkadaşımı, değişen sınav sistemi sebebiyle mağdur olduklarında arayıp üzüntüsünü, endişesini paylaşmak istediğimde bana "sen aslında çok daha şanslısın, senin hiç böyle dertlerin olmayacak" demişti. bunu o anki kızgınlığına vermedim. sonra birkaç kere daha gördüm onu ama midem kaldırmadı, affedemedim.

haftanın bir iki gününü kendime ayırıyorum, ayda bir arkadaşlarımla kısa tatillere gidiyorum, kendime bakıyorum, eğleniyorum diye anneliğim hakkında yorum yapmaya kalkan, farklı gelişimdeki çocukların annelerinin yalnız, mutsuz, yoksul, acınacak durumda olmasını normal saydığı için benim ayrık otu olduğumu düşünen ve bunu hadsizce dile getiren insanların hiçbirini affetmiyorum.

belki zaten olacağı vardı da oğlum sayesinde hızlandı bu ayıklama işlemi ama tertemiz, mis gibi, az ama öz insanlardan oluşan güzel ve huzurlu bir dünyamız var artık.
birazdan iş seyahati için havalimanına doğru yola çıkacağım. ilk kez oğlumdan ayrı geçecek bu doğumgünü. vicdan azabından son bir haftadır her gün pasta kesip parti veriyoruz, hediyelere boğuyoruz küçük bambamı. şu an yeterince kalabalık bir evde, mutlu ve şişman.
o yüzden kendimi affediyorum.

ha bu arada;
iyi ki doğdun bebeğim, her şey seninle güzel...

devamını okuyayım »