pump action shotgun

  • anarşist (238)
  • 550
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

temettü emekliliği

gerekli malzemeler:

1- ihtiyaç olmayan para.
2- sahibi güvenilir olan, doğru yatırımlarla büyüyüp karını sürekli artıran ve ortaklarıyla paylaşan (temettü veren), tercihen 5 adet şirket.
3- düzenli alım.
4- bol sabır.
5- bir tutam piyasa takibi.
6- göz kararı sektör ve bilanço bilgisi.
7- uzun vade (en az 10 yıl).

yapılışı:

1- asgari olarak yukarıda belirtilen özelliklere sahip şirketlerin hisseleri, ihtiyaç olmayan parayla düzenli olarak satın alınarak bu şirketlere ortak olunur.
2- söz konusu şirketlerin bilançoları ile sektördeki, ülkedeki ve dünyadaki gelişmeler takip edilerek, şirketlerle ilgili ters bir durum olmadıkça fiyat düşüşlerinden de yararlanarak ortaklık oranı artırılmaya devam edilir.
3- her yıl alınan temettülerle yine hisse alınarak ortaklık payı daha da artırılır.
4- yeterli görülen temettü geliri için hedef lot sayısına ulaşılınca hisse alımına son verilir.
5- ortak olunan şirketler doğru seçilmişse ve bunlar batmaz, zarar etmez veya temettü vermeyi kesmez ise ya da olumsuz başka bir durumla karşılaşılmaz ise her yıl alınan temettüler afiyetle yenir.
6- şirket kar etmeye ve temettü vermeye devam ettikçe hisse sahibi öldükten sonra da çocukları, torunları, vs. temettülerden faydalanmaya devam eder.

not: tabii ki yatırılan tüm paranın batma riski de var. sonuçta borsa bu. o yüzden ihtiyaç olmayan, batarsa hayatı karartmayacak para kullanılmalı. yatırım tavsiyesi değildir.

devamını okuyayım »