purplemon

  • 4
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

dershane klasörü kullanmış efsane nesil

harika zamanlardı gerçekten. bu başlık beni bambaşka yerlere götürdü.

6. sınıftayım ve sbs sınavı diye bir zamazingo çıkartıp başımıza bela etmişler. ilk sbs mağdurlarındanım ne yazık ki.. tamam hadi gireceğim fakat sbs nedir? kimdir? idrak edebilecek yaşlarda da değiliz. velhasıl dershaneler patlıyor “amanın sbs var bu sınavı kazanmalısınız” “aha vallaha sbs lazım sana dershane” * sloganlarıyla öğrenci çekmeye çalışıyorlar ve ikide birde sınavlar yapıp sınava giren öğrencilere klasördür, kalemdir hediye ediyorlar. işin tuhaf tarafı ne hikmetse tüm arkadaşlarım bu dershanelere yazılıyor sınava hazırlanıyor ve ben deli gibi onlara özeniyorum. tutturuyorum “ben de gireceğim bunlara seviyemi göreceğim hem belki indirim alırım” diye.. o zamanlar başarılıyız bir de karnede 4 bile görmemişiz hırsımız enerjimiz tavan.
babamın rahatsız olduğunu zamanlar, adamın kalp damarları tıkanmış, sigara içmeyeceksin diyor doktor ama adam tiryaki. bir gece baya ağırlaşıyor hastahaneye kaldırıyoruz ve uzun bir müddet orada kalıyor iş güç kalmıyor elde tabii maddi olarak inanılmaz kötü bir haldeyiz. annem deseniz ev hanımı kendini çocuklarına adamış bir kadın kara kara düşünüyor geleceğimiz ne olacak diye.bir de erkek kardeşim var benden 3 yaş küçük o da okuyor haliyle.

derken günlerden bir gün zorla annemi de alıp şişli fatih dershanesinin deneme sınavına götürüyorum “anne belki derece yaparım indirim kazanırım” diyerek. gidiyoruz ama bu sınavlar öyle 5 dakika gir çık değil baya üniversite sınavı gibi..
sınavdan çıkarken elime bir fatih dershanesi klasörü tutuşturup “sınava giren öğrencilerimize hediyemizdir” diyorlar nasıl mutluyum anlatamam.
aşağıya inip annemin yanına gidiyorum “ne çok kaldın içeride” diyerek biraz azarlar gibi davransa da aldırmıyorum klasörümle çok mutluyum çünkü.
kapıdan çıkıyoruz hafif yağmur yağıyor, hava kararmış istanbul’un akşam karmaşası.. elimdeki klasörüm ıslanmasın diye içime sokuşturuyorum ve içimde inanılmaz bir huzurla eve gidiyoruz annem önde ben arkada.. sonrası mı? okulda sürekli onu kullandım deliler gibi de mutlu olurdum ve cool olduğumu sanırdım gençlik işte. velhasıl kelam o günden beri o klasör benimle birlikte ..
vallahi daha duruyor bende içinde de tüm ergenlik ve gençliğime dair şeyleri biriktirdim. hala aile evime gittikçe açıp açıp bakarım hem klasörüme hem de içindekilere. bu başlığı görünce hikaye akıp gidiverdi içimden.
haa bu arada evet evet o dershane sınavında iyi bir indirim kazandım fakat yine de yazdıramadılar beni çünkü gerçekten insafsızca pahalıydı o indirimle bile ve durumumuz elvermedi. olsun diyerek devam ettim (klasörümle birlikte tabii) ve o sene girdiğim sbs sınavından 470 küsür bir puan alarak okulumda en yüksek puanı alan öğrenci oldum.

devamını okuyayım »