queue

  • 100
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 yıl önce

firefox

daha ilk sürümü çıkmadan beta ve rc leriyle tanıştığımda beni ie den ve opera dan kurtarmış efsane netscape'in yerine geçmiş muhteşem tarayıcı.

o günden beri severek keyifle kullanmaktaydım ancak son sürümlerinde yaşadığım bir tür ağırlık ve unstable durumlar beni acaba chrome'a komple geçsem mi veya opera denesem mi diye dürttü.. eh denedim tabi.. chrome da herşey yolundaymış gibi gözükse de aslında hiç de stable olmadığını farkettim.. ayrıca firefox da yaşadığım yavaşlık high end bir pc ye geçince ortadan kayboldu ama chrome daki unstable durum aynen devam etmekteydi.. 3 - 4 gün süren chrome maceram firefox'u yeniden kurmamla son buldu.. ve gerçekten de günümüz pc config'lerinde firefox gayet başarılı.. belki ben biraz fazla zorlayıp çok şey beklemişim ama iyi ki var diyorum şimdi..

firefox eklentilerinin chrome veya ie de bile olması çok önem taşımıyor zaten.. firefox'u firefox yapan en önemli özelliklerinden biri bildiğimiz gibi harika eklentileri.. diğer tarayıcılar mesela chrome güzel ve pratik sunulmuş olsa da web sitelerinde tavsiye edilen tarayıcı artık firefox yerine chrome ve firefox diye anılsa da firefox'dan vazgeçmek hiç de akıllıcı gelmedi bana.. alışkanlıklar bir yana dursun firefox 4 yakında sürülecektir ki beta larını denedim gayet güzel devam ediyorlar geliştirmeye.. tabi ki gereksiz şeyler de vardır ama firefox gerçekten bambaşka..

ilk zamanlarında çoğu site ie'ye göre hazırlanıyordu sanki başka tarayıcı yokmuş olamazmış gibi.. ama artık bugün o günleri gerçekten geride bıraktık.. ie pazar payını fazlasıyla kaybetti her ne kadar built in tarayıcı olarak gelse bile ki chrome'un bunda büyük payı var son dönemlerde.. en azından yeni internet kullanıcıları firefox'u farketmeden önce chrome'u farkediyorlar.. seçenekleri olduğunu farkediyorlar.. chrome'la ilgili bir sıkıntıları olunca da firefox'u farkedip denemeleri de internet için çok iyi bir gelişme.. chrome her ne kadar bol keseden versiyon numarası sallasa da hala çok yeni ve oturması zaman alacak gibi.. opera başka bir dünya.. önemsiz şeyleri önemliymiş gibi gösteriyor.. ie de tarayıcı sıfatını biraz daha gayret ederse alacak gerçekten.. ha tabi pazar payı az değil ama ben ie'yi tarayıcıdan sayamıyorum malesef.. o yüzden elimde bir tek firefox kalıyor ve iyi ki var diyorum.. hakkaten sağlam ve işini çok iyi beceriyor.. meğer benim son zamanlarda tarayıcı arayışına girişmem sistemimin epey eskimesindenmiş.. böyle sağlam bir tarayıcıyı sağlıklı bünyelere özellikle tavsiye ediyorum.. yıllardan beri hakkında herhangi bir entry giremedim eleştirecek pek bir şey bulamıyordum, artılarını yazmaya kalksam da üşeniyordum(çok fazla evet) ama bu bocalama döneminde haketti göklere çıkarılmayı..

devamını okuyayım »
15.11.2010 18:01