rabiadelpueblo

  • 91
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

20 ekim 2019 manchester united liverpool maçı

liverpool'un son birkaç haftadır oynadığı oyun ile alabileceği en iyi sonuçlardan birisini almıştır, ki manchester united tarihinin "en kötü" takımlarından biri ile sahaya çıksa da bu tarz maçlar genellikle mutlak favorinin maçı kazanamamasıyla bitiyor ve bu maç da öyle oldu.

manchester united'ın elindeki kadro ve oyun yapısı ile liverpool karşısında ya da bu seviyedeki başka bir takıma karşı yapılabilecek en iyi şeyi yaptı. 5 doğal savunma oyuncusu ile yüksek konsantrasyonla savunma yaptı ve öndeki marcus rashford ve daniel james ile hızlı ve bitirici ataklara çıktı. ayrıca andreas pereira'da bu tek tip atakları zenginleştiren ve farklılık katan tek oyuncu oldu. manchester united'ın yaptığı en akıllıca şeylerden biri ise maçın old trafford'da oynanmasına fazla güvenmeyip tamamen kontra futbolu oynadı ve topu alıp hücuma çıktıklarında topa sahip olup oyunu kontrol etmek yerine atağı bitirmeyi tercih ettiler. en nihayetinde manchester united evinde bir kez daha liverpool'a yenilmedi ve ole gunnar solskjaer'in süresi biraz daha uzadı.

liverpool tarafında ise vaziyet pek iç açıcı değil gibi görünüyor. zaten iyi oynamadıkları birkaç hafta sonunda, buradan da beraberlik almaları belki de jurgen klopp'un oyuna veya takıma yapacağı müdahaleleri biraz daha geciktirecektir. ama bu maç özelinde liverpool'un sahada bu kadar kötü görünmesinin sebebi, onları tanımlayan presi 3 stoper ve 2 kanat bek'i ile oynayan bir takıma karşı istedikleri seviyede yapamamaları oldu. çünkü var olan sistemlerinde stoperlere pres yapmayan takım, bu sefer 3 stopere karşı da aynı şeyi yapınca bu sefer topu kazandıklarında karşılarında 3 stoper ve en az 1 kanat bek gördüler. hal böyle olunca liverpool karşısında ilk defa bir takım eşleşme sorunu yaşamadı çünkü, 3 stoper liverpool 3'lüsü ile eşleşirken 2 kanat bek'de andrew robertson ve trent alexander-arnold ile eşleşebildi. ayrıca orta sahada da, ceza sahasına girecek ve hücumda hareketlilik sağlayabilecek tek bir isimleri oldukları için liverpool hücumda istediklerini yapamadı. tabii fabinho'ya gelen adam markajı da liverpool'un oyun kurulumunda çok büyük etkisi oldu ve ortaya pek izlenilesi bir oyun çıkmadı açıkçası.

devamını okuyayım »