radioslave

  • kofti anarşist (169)
  • 913
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

askerlik

her an herşeyin olabilecegi bir yer. yer diyorum çunki "burası asker olum" diyen çok gördüm. yani eklerin pek anlamı yok. ayrıntıların hele hiç anlamı yok.

askerlik hayatın sıkıştırılmış yogun bir hali. psikolojisi saglam bir adam pek sorun yaşamıyor haliyle. ama psikoloji hafif bozuk olan normal hayatta da problemleri olan biri askerde kendini daha kötü hissedebiliyor.

üniversite mezunu deyip geçmeyin. bir kişinin üniversite mezunu olabilmesi için uygun adım yürüyebilmesi gerekmiyor. ama askerde yürümeniz gerekiyor. işte bütün problem burda başlıyor.

öyle gözü kapalı ben yaparım yeaa deyip askere gelmeyin en ufak saglık sorununuz varsa şüphelendiginiz söyleyin. acemikte aynı takımda oldugumuz biri hastaneye sevk istedi. nedenini sordugumda "göremiyorum" demişti. kalbiniz sağ tarafta dahi olsa askere gelebilirsiniz.

bu anlattıklarımın hepsi er olarak yapanlar için. asteğmen ile er arasında yaklaşık 20 rütbelik bir fark var. ikisinin de zorlukları var mesleklere göre değişiyor bunlar. bu ayrı bir konu.

sabah erken kalkmaktan bahsedilse de hep bunun aslında hiçbir önemi yok. zaten erken yatmaya alışıyorsunuz vücudun dengesi için de iyi bir sey.

askerde en büyük problem yine askerler. özellikle uzun dönem erler cok büyük problem. bir kısa dönem için en önemli sey usta birliginde yine kısa donemlerle beraber olabilmektir. uzun donem erler 20 yaşlarının başlarında oldukları icin cok dengesiz olabiliyorlar. sanki magaradan toplanmıs gibiler. bir de asker psikolojisini üstüne koydugunuz da alın size tazmanya canavarı.

askerde mantık yok lafı yanlış. askerde herşeyin bir mantıgı var. fakat o mantık 50 yıl geriden geliyor.
cok büyük kitlelere hitap eden kurallar oldugu icin değişim cok yavas ve güç o yüzden.
dolap düzeni mesela solda tıraş kutusu ortada şapka sagda havlu(havlunun katlanıs sekli standart) onun altında elbisenin asıldıgı yerde esofman kamuflaj pjama ve bunların sıraları bellidir fakat her yerde değişebilir bu sıralamalar. onun altındaki rafta temiz kirli çamasırları ve onlarında konus sekli belli. en alt katta spor ayakkabı terlik bot ayakkabı boyası.
yatak yapma cok ayrı bir felsefe askerde. yatagın gerginligi, yastıgın baktıgı yön çarşafın katlanışı battaniyenin koyuldugu yer vs hiç ayrıntı gibi gelmesin.
bu verdigim örnekler gibi onlarca gereksiz gibi gorunen ayrıntı var. ve hepsi de gerekli aslında. cunki yüzlerce bazen binlerce insan aynı bölgede olunca bir düzen gerekiyor. bunlara genelde acemilikte dikkat edilir zaten. usta birliginde de edilebilir tabi. ve saçma gibi gorunen bu kurallara insanların inanılmaz bir şekilde uydugunu ve hatta özendigini göreceksiniz.
askere gidecek çogu insanın icinde korkuyla karısık bir endişe vardır. bu cok dogal bilinmez olan herseyden korkmamız gibi. gittikten bir kaç gün sonra bu his geçecektir haliyle. askerde hersey bir maymun zekasına göre ayarlandıgı icin hersey cok basit asıl sıkıcı olan da bu. haliyle buna alısmak insan icin cok kolay. bir hafta icinde zaten yıllardır ordaymıssınız gibi hissedeceksiniz günlerin pek farkı yok zira.

askerde herşeye bir anlam verebildim kendimce her gün yatak yapmaya,botları boyamaya,kıyafetleri ütülemeye,manevrayı takmaya, boş şarjörle nöbet tutmaya,(şarjöre herkesin inanılmaz bir şekilde jarjör dedigini söylemeliyim) sıcakta bot giymeye,kar maskesi olmasına ragmen kar yagarken takmamaya,yemin töreninden önce günlerce yürümeye,uygun adım yürümeye, yürüyüş kararı sayarak yürümeye,normal adım yürümeye,tören adım yürüyüşüne,yemin törenine,jandarma marşı söyleyerek yürümeye,üzerinde 10 kilo fazladan yükle 8 saat nöbet tutmaya,hergün traş olmaya,revire,içtimaya,silahlı hareketler serisi birinci hareket gövdeyi saga sola döndürmeye,şınav vaziyeti alırken biiiir kiiii diye bagırmaya,silahı yere bırakırken biiiir ki diye bagırmaya,uzun dönem erlere, tek kademeli uzman çavuşlara,iki kademeli uzman çavuşlara,üç kademeli uzman çavuşlara(8 e kadar gidiyor olması lazım hepsine) sabah 5'te kalkmaya 3 saat te içtimaya hazırlanmaya, bunun gibi binlerce örnege anlam verebildim ama bir şeye veremedim, ere verilen 23 tl'lik maaşa anlam veremedim. çeşitli söylentiler var hakkında kimi maaştan masraflar kesildikten sonra verilen para diyor,kimi telefon için diyor kimi su diyor kimi sigara diyor. bir ayda 23 tl ile ne yapabilir ki insan. bunun için banka kartı cıkartmaya deger mi?
kısa dönem icin konusursak acemilik epey zevkli komik olan çok şey var. kısa dönemler ile beraber oldugunuz icin usta birligine gore cok daha keyifli. 5 ay cok uzun bir süre gibi gorunmese de askerdeyken cok uzun gibi geliyor. şafak muhabbeti bunun için yapılmış. yapılan şakaların neredeyse tamamı şafak ile ilgili. " şafağın kaç" "şafagını bil" "atarsa 6 haftaya evde kahvaltı"," bu şafaktan sonra ben mi yapiyim" "böyle bir şafak yok" ilginç olan herkesin birbirinin kaç günü kaldıgını hatasız bilmesi.

askerdeyken aldıgım nefes ile sonraki dönemde aldıgım nefes bile farklı benim için. inanılmaz sıkıldıgım dönemler oldu cok eglendigim zamanlar da olmadı degil. ama bu 5 ay eminim ömrümden daha fazla götürdü. askerligin özeti bence imkanların minimum fakat beklentilerin maksimum oluşudur.

devamını okuyayım »